Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Ból kolana

Co może oznaczać ból kolana? Jaka choroba manifestuje się bólem kolana? Jeżeli nie doszło do stłuczenia, uszkodzenia mechanicznego a kolano boli, oznaczać to może kilka chorób. Wszystko zależy od innych towarzyszących objawów.

Objawy, które towarzyszą bólowi kolana to zazwyczaj trzeszczenie w kolanie, uczucie tarcia i pieczenia w obrębie rzepki, uczucie napięcia w dole podkolanowym. Bólom kolana może towarzyszyć obrzęk. Bóle mogą narastać po spoczynku lub też po obciążeniu kolana.

Ból kolana: mięsak kości

Mięsak to rzadki nowotwór ale jest to bardzo groźna choroba. Częściej niż dorosłych dotyka dzieci i młodzież. Na samym początku mięsak nie daje żadnych objawów. Pierwszymi objawami mięsaka kości są ból w pobliżu stawu kolanowego i obrzęk. Bole są często bagatelizowane, szczególnie gdy dotyczą dzieci lub młodzieży. Rodzice przyczyn upatrują w częstych urazach, jakich doznają dzieci. Bóle kolana w okresie dojrzewania, kiedy mamy do czynienia z szybkim wzrostem, często są mylone z bólami wzrostowymi.

Na dalszym etapie choroby często obserwuje się poszerzenie powierzchniowych żył skórnych w obrębie obrzęku. Rozwój objawów jest szybki. Objawy nagle zwracają na siebie uwagę. Ból kolana pojawia się szczególnie w nocy. Pojawi się również osłabienie, zmęczenie i umiarkowana gorączka, czyli objawy typowe dla stanu zapalnego.

Czytaj więcej: Objawy mięsaka kościopochodnego

Ból kolana: choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego

Ból kolana przy wykonywaniu ruchów połączony z trzeszczeniem lub pociąganiem w stawie kolanowym mogą być objawami choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, czyli artrozy.

Artroza stawu kolanowego objawia się powoli narastającymi bólami. Pacjenci skarżą się na sztywność i bóle szczególnie rano po wstaniu z łóżka lub po spoczynku, np. po dłuższym siedzeniu. Po tzw. rozchodzeniu kolana ból znika.

Charakterystyczne dla zwyrodnienia jest nasilenie dolegliwości pod wpływem pogody. Chorzy odczuwają postępujące bolesne ograniczenie ruchu. Przy ostrym zapaleniu pojawia się wysięk do stawu i obrzęk. Ewentualnie przy dużym nasileniu mogą pojawić się bóle w spoczynku oraz w nocy. Reakcje zapalną powoduje przeciążenie dotkniętego chorobą stawu.

Ból nasila się z czasem w ciągu miesięcy. Stopniowo następuje pogorszenie. Nasilaniu się objawów sprzyja nadwaga, nieprawidłowa pozycja nóg oraz nieprawidłowo leczona uszkodzenie więzadła krzyżowego lub łękotki.

Artroza jest przede wszystkim chorobą ludzi starszych. Najczęstszej dotyka stawu biodrowego i kolanowego. Inne często atakowane stawy to barkowy, łokciowy i skokowy. Czynnikami ryzyka są przede wszystkim urazy stawu lub kości leżących blisko stawu, nieprawidłowe ułożenie stawów. Jednostronne obciążenie stawu, stany zapalne, nadwaga i brak ruchu.

Ból kolana: zapalenie kaletki maziowej stawu kolanowego

Kaletka maziowa znajduje się między narządami np. między kością a ścięgnem. Jej zadanie to minimalizowanie tarcia i ułatwienie przesuwania się narządów względem siebie. Kaletka chroni miejsca narażone na urazy i przeciążenia. Gdy staw kolanowy zostanie przeciążony lub narażony na uraz, wtedy może dojść do zapalenia kaletki maziowej stawu kolanowego.

Na skutek długotrwałego klęczenia, np. u osób których praca wymaga takiej pozycji (budownictwo), dochodzi do podrażnienia kaletki maziowej, która na skutek tego zaczyna produkować większą ilość płynu powodując obrzęk. Odpoczynek może wpłynąć na samoistne wchłonięcie się tego płynu. Jeżeli dojdzie do zapalenia kaletki maziowej, wtedy pojawiają się dodatkowe objawy.

Pacjenci z zapaleniem kaletki maziowej stawu kolanowego skarżą się na uczucie pieczenia i tarcia w obrębie rzepki. Pojawia się bolesny obrzęk oraz zaczerwienienie. Okolice obrzęku mają zwiększone ucieplenie. Chorzy mają trudności w zgięciu kolana, ponieważ podczas próby zginania pojawia się ból. Może pojawić się gorączka, dreszcze, tworzenie się wysięku w obrębie stawu kolanowego.

Objawy zapalenia kaletki maziowej rozpoczynają się nagle np. po przeciążeniu stawu. Dolegliwości szybko się pogarszają.

Ból kolana: torbiel Bakera

Torbiel Bakera to uwypuklenie pod kolanem z tyłu nogi. Uwypuklenie spowodowane jest nagromadzeniem się płynu stawowego. Pojawia się z powodu przeciążeń i urazów. Może pojawić się u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów, z powodu zapalenia kaletki maziowej luz z powodu przepukliny torebki stawu kolanowego.

Bólowi w dole podkolanowym towarzyszy uczucie napięcie zlokalizowane w tej okolicy. Uwypuklenie jest widoczne przy wyprostowanym kolanie, ma okrągły kształt i jest elastyczne. Pacjenci skarżą się na utrudnienia w zginaniu kolana. Pełne zgięcie jest niemożliwe. Ból nasila się przy dłuższym chodzeniu. Duża torbiel może doprowadzić do ucisku naczyń krwionośnych i nerwów, a co za tym idzie chorzy mogą odczuwać drętwienie łydki.

Torbiel Bakera może nie przysparzać większych dolegliwości jeżeli jest mała. Aby torbiel nie powiększała się należy ograniczyć wysiłek fizyczny. W takim przypadku, kiedy nie występuje ból kolana oraz ograniczenie ruchomości kończyny, wtedy nie jest konieczne nakłucie torbieli i odessanie płynu.

Objawy guza Ewinga

Guz Ewinga zwany również mięsakiem należy do nowotworów złośliwych, które z najczęściej rozwijają się w okolicy kości udowej, piszczelowej lub miednicy. Guz ten choć należy do nowotworów kości może rozwinąć się także w tkankach miękkich. Choroba z reguły pojawia się w okresie dojrzewania. Częściej ... czytaj więcej

Objawy zapalenia kaletki maziowej

Zapalenie kaletki maziowej może nastąpić wskutek naderwań lub przerwań wiązadeł lub ścięgien, infekcji bakteryjnych bądź przeciążeń. W przypadku wystąpienia stanu zapalnego dochodzi do zgrubienia wewnętrznej warstwy kaletki. Poza tym w kaletce dochodzi do gromadzenia się płynu.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy