Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy bólu kręgosłupa

Co raz więcej Polaków narzeka na bóle w kręgosłupie. Jest to już pewnego rodzaju epidemia. Wystąpienie dyskomfortu w plecach może być wywołane wieloma czynnikami. Objawy mogą być różne i sygnalizować mogą rozmaite dolegliwości.

Zobacz również opis choroby: Bóle kręgosłupa

Za kręgosłup rozumiemy odcinek od szyi aż do kości ogonowej. Jest to bardzo dobrze stworzone przez naturę rusztowanie ponieważ jest sprężysty, wydajny i odporny, jednak czasem przestaje funkcjonować prawidłowo. Często jest to spowodowane stałymi nadwyrężeniami oraz złym traktowaniem. Nieprawidłowy tryb życia również nie pomaga naszemu kręgosłupowi. Czasem ból jest tylko sygnałem ostrzegawczym i mija po masażu, odpoczynku lub dobrej aktywności fizycznej jak np. pływanie. Jednak dolegliwości w plecach mogą być bardziej uporczywe. Jeśli ból odczuwamy dłużej niż 2-3 tygodnie oraz nie pomagają nam środki przeciwbólowe powinniśmy się udać do lekarza.

Uczucie bólu może uniemożliwić wyprostowanie się, ale niewykluczone, że pojawi się w pozycji wyprostowanej. Boleść może pojawić się w różnych miejscach i wskazywać może na rozmaite przyczyny.

Objawy spowodowane mięśniami

W momencie kiedy dojdzie do zerwania lub stłuczenia mięśni lub wiązadeł pojawia się tępy ból, który stopniowo narasta. Jest on miejscowy i zaostrza się on pod wpływem ruchu. Zwykle jest to odczuwalne przy głębokim oddychaniu lub kaszlu. Ten rodzaj dolegliwości zazwyczaj mija po kilku dniach.

Podczas podnoszenia ciężaru lub nagłego skrętu może dojść do ostrego nadwyrężenia pleców. Objawia się to bólem odczuwalnym w dolnej partii pleców. Z początku jest on bardzo silny i z czasem słabnie. W początkowej fazie może nie być możliwe poruszanie się, gdyż ból zaostrza się pod wpływem ruchu. Charakterystyczne może być to, że nasila się on podczas podnoszenia wyprostowanej nogi w pozycji leżącej.

Stawy

Jak wiemy nasze stawy są bardzo delikatnymi częściami organizmu i ulegają zużyciu. Narażone na to szczególnie są te, które podtrzymują nasze ciało. Objawem ich pogarszającego się stanu jest przerywany, nieswoisty ból dolnej partii pleców, który jest silniejszy w pozycji stojącej oraz pod koniec dnia, a ulgę przynosi dopiero odpoczynek.

Objawy takie jak nawracający ból pleców lub pośladków, nawracająca sztywność, które najostrzejsze są rano, a poprawa następuje dopiero po rozruszaniu się mogą wskazywać na zapalenie stawów kręgosłupa.

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa już sama w sobie jest objawem i spowodowana jest uciśnięciem nerwu kulszowego. Poza tym oznaką tego jest ból wychodzący z dołu pleców lub pośladka, który promieniuje w dół lub na bok uda i łydki. Sięga on czasem nawet na skraj stopy. Objawy mogą się nasilać po podniesieniu nogi po bolącej stronie i jej wyprostowaniu w pozycji leżącej.

Wypadnięcie dysku

Jest to powszechne określenie wysunięcia krążka międzykręgowego. Sygnałami ostrzegawczymi mogą być już krótkie okresy bólu pleców. Gdy już dojdzie do wypadnięcia czujemy dotkliwy ból podczas skłonu, który powoduję, że człowiek może nie być wstanie stać. Odczuwanie boleści wzrasta podczas wysiłku i kaszlu. Wystąpić może także rwa kulszowa. Czuć możemy także mrowienie lub odrętwienie w nodze i stopie.

Infekcja nerek

W przypadku gdy dojdzie do choroby nerek ból również odczuwalny jest w okolicach kręgosłupa z racji umiejscowienia tych narządów. Jest on odczuwalny zazwyczaj z jednej strony lędźwi na odcinku między żebrami a biodrem. Towarzyszyć może temu gorączka i problemy z oddawaniem moczu.

Rak kości

Kręgosłup często bywa ogniskiem wtórnym nowotworu pierwotnego. Jeśli mamy do czynienia z tą poważną chorobą  odczuwamy dotkliwy, ciągły ból w plecach, który nie pozwala nam spać i budzi nas w nocy. Promieniuje on od pleców do kończyn. Pojawia się również osłabienie i boleść w kończynach.

Bóle szyi

Ból nagły, który przypomina ukłucie występujący w części szyjnej. Bywa jednak czasem mniej bolesny i uporczywy. Utrzymuje się kilka dni. Może być on punktowy, najczęściej na środku szyi, ale może się też roznosić szerzej. Uczucie ulgi odczuwamy po rozmasowaniu bolącego miejsca. Przyczynami takiego bólu może być nieprawidłowy tryb życia, konkretna czynność lub zwyrodnienie szyjnego odcinka kręgosłupa.

Autor: Dominik Pinkowsk

Zobacz również opis choroby: Bóle kręgosłupa

Ból śródbrzusza prawego i lewego

Ból zlokalizowany w śródbrzuszu lewym i prawym może oznaczać choroby nerek lub jelit. Choroby nerek, które są przyczyną bólów brzucha w środkowej części, zarówno po lewej, jak i po prawej stronie, to najczęściej kolka nerkowa, odmiedniczkowe  zapalenie nerek oraz zawał nerki. W przypadku, kiedy źródłem bólu  jest problem z je... czytaj więcej

Ból brzucha po prawej stronie u góry

Ból zlokalizowany w górnej części brzucha zwykle jest wywoływany przez procesy chorobowe toczące się w żołądku, przewodach żółciowych, wątrobie lub trzustce. Kiedy mamy do czynienia z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy oraz z zapaleniem trzustki, ból może promieniować do pleców. Ból w prawym górnym kwadracie brzucha w... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy