Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy choroby Bechterewa

Choroba Bechterewa, znana jako zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, jest przewlekłą, postępującą chorobę reumatyczną, w której procesem zapalnym objęte są stawy kręgosłupa oraz stawy biodrowo-krzyżowe, a także inne takie stawy (np. barkowe i biodrowe). Przyczyny nie są dokładnie znane, a zmiany chorobowe mogą również dotyczyć narządów wzroku czy układu krążenia. Jakie są objawy tej kłopotliwej choroby?

Zobacz również opis choroby: Choroba Bechterewa

Objawy schorzenia

Początkowo są niewyraźne, natomiast później stopniowo narastają. Pojawia się gorączka, ogólne rozbicie i osłabienie oraz utrata masy ciała.

Jednak te bardziej specyficzne dolegliwości  objawiają się dopiero po pewnym czasie. Najpowszechniejsze są nerwobóle i bóle pięt. Następnie odczuwa się dokuczliwe bóle reumatyczne występujące na wszystkich obszarach ciała, które pojawiają się nagle i wkrótce ustępują.

Charakterystyczny jest także ból odcinka lędźwiowo – krzyżowego kręgosłupa trwający mniej więcej 3 miesiące, promieniując stopniowo do pachwin, pośladków oraz stawów kolanowych. Nasilone objawy pojawiają się w nocy, charakterystyczne jest również ich ustępowanie, zwłaszcza po wykonaniu ćwiczeń fizycznych.

Jeżeli zapalenie obejmuje odcinek szyjny, może ono prowadzić do jego całkowitego unieruchomienia oraz skłonności do złamań z bardzo poważnymi konsekwencjami neurologicznymi (porażenie kończyn). Jeśli z kolei zostaje „zaatakowany” odcinek piersiowy, odczuwa się nasilony ból podczas oddychania, który może doprowadzić do zmniejszenia się rozszerzalność klatki piersiowej oraz do słabej wentylacji płuc.

Nierzadko choroba diagnozowana jest dopiero w ostatniej, zaawansowane jej postaci. Wówczas  pojawiają się bóle w obrębie barków i grzbietu albo w krzyżu. W stadium końcowym kręgosłup sztywnieje, kostnieje i wygina się, co sprawia, że pacjenci mają charakterystyczną sylwetkę przygarbionego starca. W najcięższych przypadkach skostnienie obejmuje takie partie ciała, jak stawy obwodowe, biodrowe i barkowe, co oczywiście znacznie upośledza ich ruchomość i prowadzi do trwałego kalectwa i porażenia kończyn.

Jak wyleczyć chorobę?

Wyleczenie choroby, zwłaszcza w zaawansowanym stadium, jest niemożliwe ze względu na trwałe skostnienie struktur kręgosłupa. Nieleczone zapalenie kręgów z czasem postępuje, co powoduje, że ulegają zdeformowaniu i zniszczeniu, co prowadzi do ich załamanie i powstania charakterystycznego garbu. Można na pewien czas przyhamować rozwój choroby, jednak na dłuższą metę nie ma możliwości jej zatrzymania.

W głównej mierze stosuje się leczenie rehabilitacyjne i uzdrowiskowe, gdzie wykorzystuje się wody siarczkowo – siarkowodorowe.

Pomocne jest również stosowanie leków przeciwreumatycznych na bazie tychże wód, takie jak żel borowinowy czy reumogel, które zawierają aktywne, skoncentrowane, składniki zagęszczonego wyciągu borowinowego. Leki te mogą być wykorzystywane u wszystkich chorych, gdyż nie wykazują one żadnych działań niepożądanych. Stosuje się je w seriach 3-tygodniowych, wcierając w chore mięśnie 2 lub 3 razy dziennie.

Także fizykoterapia obejmująca masaże i rozgrzewanie mięśni staje się jednym z elementów łagodzenia i hamowania objawów choroby Bechterewa.

Zobacz również opis choroby: Choroba Bechterewa

Objawy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa należy do przewlekłych chorób zapalnych. Schorzenie najczęściej dotyka mężczyzn. Choroba w pierwszej kolejności atakuje stawy krzyżowo-biodrowe. Schorzenie dotyka głównie kręgosłupa, a w ostateczności prowadzi do znacznego utrudnienia życia i kalectwa. Na wystąpienie c... czytaj więcej

Objawy zwyrodnienia stawów kręgosłupa

Zwyrodnienie stawów kręgosłupa to uciążliwe schorzenie, które wpływa na jakość naszego życia. Dotyka szczególnie osób starszych, choć i ludzie młodzi mogą cierpieć z jej powodu. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności