Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy choroby Bechterewa

Choroba Bechterewa, znana jako zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, jest przewlekłą, postępującą chorobę reumatyczną, w której procesem zapalnym objęte są stawy kręgosłupa oraz stawy biodrowo-krzyżowe, a także inne takie stawy (np. barkowe i biodrowe). Przyczyny nie są dokładnie znane, a zmiany chorobowe mogą również dotyczyć narządów wzroku czy układu krążenia. Jakie są objawy tej kłopotliwej choroby?

Zobacz również opis choroby: Choroba Bechterewa

Objawy schorzenia

Początkowo są niewyraźne, natomiast później stopniowo narastają. Pojawia się gorączka, ogólne rozbicie i osłabienie oraz utrata masy ciała.

Jednak te bardziej specyficzne dolegliwości  objawiają się dopiero po pewnym czasie. Najpowszechniejsze są nerwobóle i bóle pięt. Następnie odczuwa się dokuczliwe bóle reumatyczne występujące na wszystkich obszarach ciała, które pojawiają się nagle i wkrótce ustępują.

Charakterystyczny jest także ból odcinka lędźwiowo – krzyżowego kręgosłupa trwający mniej więcej 3 miesiące, promieniując stopniowo do pachwin, pośladków oraz stawów kolanowych. Nasilone objawy pojawiają się w nocy, charakterystyczne jest również ich ustępowanie, zwłaszcza po wykonaniu ćwiczeń fizycznych.

Jeżeli zapalenie obejmuje odcinek szyjny, może ono prowadzić do jego całkowitego unieruchomienia oraz skłonności do złamań z bardzo poważnymi konsekwencjami neurologicznymi (porażenie kończyn). Jeśli z kolei zostaje „zaatakowany” odcinek piersiowy, odczuwa się nasilony ból podczas oddychania, który może doprowadzić do zmniejszenia się rozszerzalność klatki piersiowej oraz do słabej wentylacji płuc.

Nierzadko choroba diagnozowana jest dopiero w ostatniej, zaawansowane jej postaci. Wówczas  pojawiają się bóle w obrębie barków i grzbietu albo w krzyżu. W stadium końcowym kręgosłup sztywnieje, kostnieje i wygina się, co sprawia, że pacjenci mają charakterystyczną sylwetkę przygarbionego starca. W najcięższych przypadkach skostnienie obejmuje takie partie ciała, jak stawy obwodowe, biodrowe i barkowe, co oczywiście znacznie upośledza ich ruchomość i prowadzi do trwałego kalectwa i porażenia kończyn.

Jak wyleczyć chorobę?

Wyleczenie choroby, zwłaszcza w zaawansowanym stadium, jest niemożliwe ze względu na trwałe skostnienie struktur kręgosłupa. Nieleczone zapalenie kręgów z czasem postępuje, co powoduje, że ulegają zdeformowaniu i zniszczeniu, co prowadzi do ich załamanie i powstania charakterystycznego garbu. Można na pewien czas przyhamować rozwój choroby, jednak na dłuższą metę nie ma możliwości jej zatrzymania.

W głównej mierze stosuje się leczenie rehabilitacyjne i uzdrowiskowe, gdzie wykorzystuje się wody siarczkowo – siarkowodorowe.

Pomocne jest również stosowanie leków przeciwreumatycznych na bazie tychże wód, takie jak żel borowinowy czy reumogel, które zawierają aktywne, skoncentrowane, składniki zagęszczonego wyciągu borowinowego. Leki te mogą być wykorzystywane u wszystkich chorych, gdyż nie wykazują one żadnych działań niepożądanych. Stosuje się je w seriach 3-tygodniowych, wcierając w chore mięśnie 2 lub 3 razy dziennie.

Także fizykoterapia obejmująca masaże i rozgrzewanie mięśni staje się jednym z elementów łagodzenia i hamowania objawów choroby Bechterewa.

Zobacz również opis choroby: Choroba Bechterewa

Objawy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa należy do przewlekłych chorób zapalnych. Schorzenie najczęściej dotyka mężczyzn. Choroba w pierwszej kolejności atakuje stawy krzyżowo-biodrowe. Schorzenie dotyka głównie kręgosłupa, a w ostateczności prowadzi do znacznego utrudnienia życia i kalectwa. Na wystąpienie c... czytaj więcej

Objawy zwyrodnienia stawów kręgosłupa

Zwyrodnienie stawów kręgosłupa to uciążliwe schorzenie, które wpływa na jakość naszego życia. Dotyka szczególnie osób starszych, choć i ludzie młodzi mogą cierpieć z jej powodu. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy