Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy choroby Osgooda-Schlattera

Młodzi chłopcy często zgłaszają nietypowe dolegliwości związane ze stawem kolanowym. Wstępne badania nie wykazują poważnych zmian i problemy są pomijane. Istnieje jednak choroba, która może być wytłumaczeniem tych właśnie objawów. Warto poznać symptomy choroby Osgooda-Schlattera i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Zobacz również opis choroby: Choroba Osgood - Schlattera


Na czym polega choroba?


Schorzenie należy do grupy chorób urazowych rosnącego kośćca. Jest to jałowe zapalenie guzowatości kości piszczelowej.

Zmiana chorobowa może występować jedno- lub obustronnie (częściej jednostronnie). Najczęściej rozwija się u młodych chłopców w wieku 10-14 lat, kiedy proces wzrostu kości nie został ukończony.

Choroba trwa od kilku miesięcy do kilku lat. Przebieg choroby, poza okresowymi zaostrzeniami, jest zazwyczaj łagodny.

Choroba polega na uszkodzeniu jądra kostnienia nasadowej guzowatości kości piszczelowej. Należy różnicować ją biorąc pod uwagę zmiany zapalne części miękkich i kości oraz jąder kostnienia dla guzowatości kości piszczelowej. Z tego względu wyróżnia się trzy typy choroby:

  • Typ I – wewnętrzne uszkodzenia jądra kostnienia bez naruszenia ciągłości chrząstki, w której znajduje się jądro.
  • Typ II – uszkodzenie jądra kostnienia ze złamaniem chrząstki poza polem przyczepu więzadła rzepki.
  • Typ III – uszkodzenie jądra kostnienia ze złamaniem chrząstki w polu przyczepu więzadła rzepki.

Jak rozpoznać schorzenie?


Choroba objawia się przede wszystkim bólem w okolicy guzowatości kości piszczelowej, który nasila się głownie podczas wysiłku i/lub ucisku.

Wraz z pojawieniem się bólu powstaje pogrubienie i obrzęk w okolicy guzowatości. Miejscowo, poza obrzękiem, stwierdza się wzmożenie ocieplenia, bolesność uciskową, czasem również zaczerwienienie lub fluktuację. Jeżeli dojdzie także do zapalenia kaletki śluzowej, znajdującej się pod więzadłem właściwym rzepki, ból staje się silniejszy.

Cechą charakterystyczną dolegliwości jest ból w okolicy guzowatości wywoływany ruchami czynnymi wyprostu w stawie kolanowym. Dzieje się tak, mimo iż staw kolanowy nie wykazuje żadnych zmian.

Pierwsze zmiany  chorobowe można zauważyć wykonując badania radiologiczne. Na pierwszych zdjęciach rentgenowskich pojawia się nieznaczne zatarcie rysunku struktury beleczkowej apofizy. W późniejszym stadium choroby dostrzec można przewapnienie i rozpad na kilka fragmentów kostnych o rozwianych, nieostrych obrysach.
Mimo że choroba nie jest ciężka ani śmiertelna, jest niezwykle dokuczliwa. Nie warto zatem lekceważyć jej objawów i w momencie ich stwierdzenia udać się po pomoc do specjalisty.

Autor:

Karolina Wrona

Zobacz również opis choroby: Choroba Osgood - Schlattera

Objawy choroby Alzheimera

Przyczyny choroby Alzheimera nie są w pełni znane. W tej chorobie dochodzi do powolnego obumierania komórek mózgu (neuronów), gromadzenia się w tkance mózgowej w postaci płytek białka zwanego amyloidem – beta oraz pojawienie się skręconych włókien białka o nazwie tau.... czytaj więcej

Czujnik wszczepiony pod skórę wykryje pierwsze symptomy nowotworu

Dzięki najnowszym badaniom naukowcy wynaleźli czujnik, który wszczepiony pod skórę przez ponad rok może monitorować stany zapalne i cząsteczki tlenku azotu wykazujące obecność nowotworów. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy