Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy haluksów

Zniekształcenie stopy, które popularnie nazywamy haluksem, objawia się przede wszystkim odchyleniem palucha (dużego palca stopy) w kierunku pozostałych palców. Z tej to m.in. przyczyny schorzenie nazywamy również paluchem koślawym. Bardzo ważne jest, aby udać się do ortopedy niezwłocznie po zauważeniu pierwszych objawów haluksów, ponieważ zwlekanie z leczeniem może doprowadzić do rozwoju innych dolegliwości i zmian w biomechanice stopy.

Zobacz również opis choroby: Haluksy

Pierwsze objawy haluksów

Najczęściej pierwsze symptomy haluksów są bagatelizowane. Dzieje się tak, ponieważ w początkowym etapie rozwoju deformacji stopy boleści nie są aż tak silne, aby utrudniały codzienną aktywność. Ból nie musi być pierwszym objawem tworzenia się haluksa. Na samym początku stopa, która ulega deformacji nie boli. Dolegliwości bólowe pojawiają się na późniejszym etapie w wyniku rozwoju zapalenia stawu śródstopno-paliczkowego palucha (dużego palca stopy). Zwróćmy uwagę na zgrubienie skóry, które towarzyszy zapaleniu kaletki stawu śródstopno-paliczkowego. Zgrubienie naskórka jest reakcją na ucisk oraz podwichnięcie tego stawu. Rozwój stanu zapalnego objawia się zaczerwienieniem i obrzękiem w okolicach dużego palca stopy. Haluksowy ból charakteryzuje się tym, że nie ustępuje podczas odpoczynku, kiedy przyjmiemy pozycję siedzącą lub leżącą.

Deformacja stopy jako główny objaw rozwoju haluksa

Podstawowym objawem widocznym gołym okiem jest zniekształcenie stopy. Deformacja ta polega na odchyleniu dużego palca stopy w kierunku pozostałych palców. Paluch odchyla się do wewnątrz stopy. Może on mieć zwichnięte lub podwinięte stawy. Takie ustawienie nazywa się ustawieniem koślawym. W bardzo zaawansowanych deformacjach paluch styka się z opuszka trzeciego palca stopy. Są przypadki, że paluch nie styka się w ogóle z podłożem - unosi się ku górze.

W wyniku długotrwałej deformacji stopy powstaje wyrośl kostna i poszerza się przodostopie. Jest to bolesne wybrzuszenie, ponieważ paluch odchyla się bocznie. Zdjęcie rentgenowskim daje obraz głowy pierwszej kości śródstopia, która wystaje przyśrodkowo. Ten obraz rentgenowski zniekształcenia kości śródstopia, pozwala ocenić stopień zaawansowania deformacji stopy, powstały w wyniku rozwoju koślawego palca. Proces zniekształcania się stopy może trwać latami. Pacjenci, którzy mają haluksy najczęściej mają szponiaste lub młotowate ustawienie palców - od drugiego do piątego palca.

Objawy haluksów odczuwane przez pacjentów

Wraz z rozwojem zniekształcenia stopy haluksy powodują coraz większe dolegliwości. W bardzo zaawansowanych deformacjach występuje ból, który uniemożliwia chodzenie.  Wokół powstałego uwypuklenia tworzą się stany zapalne. Jest to spowodowane tym, że głowa wystającej kości śródstopia jest poddawana naciskowi w wyniku noszenia nieprawidłowego obuwia i braku innych profilaktycznych działań. Chory odczuwa ból w okolicy dużego palca stopy, zauważa również obrzęk i zaczerwienienie. Pacjenci mogą uskarżać się na ograniczone możliwości ruszania dużym palcem stopy. Dodatkowo ruchy paluchem powodują ból, mimo że nie zmienia się jego pozycja, gdyż próba poruszenia zakończyła się niepowodzeniem.

Wśród objawów palucha koślawego wymienia się stan zapalny kaletki (woreczek wypełniony śluzem) okolicy stawu śródstopno-palcowego, który jest wynikiem ucisków i otarć wystającej kości palucha. To wszystko wiąże się z uczuciem bólu. W okolicach objętym zapaleniem pojawia się zaczerwienienie.

Skargi dotyczą również pieczenia po stronie podeszwowej stopy pod główkami kości śródstopia. Można zaobserwować w tym miejscu modzele skórne. Po stronie podeszwowej pojawiają się nieprzyjemne odciski. Koślawy paluch często jest przyczyną metatarsalgii, która wiąże się z bólem podeszwy stopy.

Osoby borykające się z haluksami skarżą się przede wszystkim na trudności z zakładaniem obuwia - w szczególności na trudności z dopasowaniem butów. Niewłaściwie dobrane obuwie powoduje uciski, co z kolei wiąże się z bólem i utrudnieniach w trakcie chodzenia. Często, aby ograniczyć ból próbują obciążać inne miejsca stopy (np. pięty), aby oszczędzić obolałą okolicę dużego palca. Niestety może to prowadzić do rozwoju innych dolegliwości i deformacji stopy. To powoduje, że długotrwałe nieleczone haluksy mogą skutkować zmianą w biomechanice stopy, co może znacznie utrudnić proces doprowadzenia stopy do zdrowego stanu. Dla kobiet -  przede wszystkim ich dotyczą haluksy - oprócz bólu stóp bardzo ważnym problemem jest nieestetyczny wygląd stopy z haluksami. Zniekształcona stopa jest powodem kompleksów. Nie jest dobrze, gdy dopiero ten widoczny estetyczny objaw haluksów, czyli deformacja stopy, jest pierwszym bodźcem, który skłania kobiety do udania się do ortopedy.

Zobacz również opis choroby: Haluksy

Objawy koślawego palca u stopy

Koślawy palec u stopy należy do dolegliwości, które objawiają się niewłaściwym ustawieniem palucha, który ulega odchyleniu w stronę innych palców. Przy tym schorzeniu pierwsza kość śródstopia przesuwa się i skręca w kierunku wewnętrznej krawędzi stopy. Takie zniekształcenia w efekcie prowadzą do zmiany b... czytaj więcej

Objawy zapalenia gęsiej stopy

Zapalenie gęsiej stopy jest bardzo powszechnym urazem u sportowców. Często uraz ten uniemożliwia kontynuowanie zawodów lub treningu, przez co kolarz czy pływak zamiast rozwijać się i zdobywać laury, stoi w miejscu. Warto znać objawy tego urazy, by zapobiec pogłębieniu się dolegliwości i wraz ze wcześniejszą diagnozą, wzrasta szansa... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy