Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy hiperostozy usztywniającej kręgosłupa

Wszelkie bóle kręgosłupa i stawów, które odczuwamy mogą utrudnić życie w każdym wieku. Większość z nich pojawia się na skutek urazów i nie trwa długo, gdyż znika zaraz po zagojeniu się rany bądź też zniknięciu siniaka.

Zobacz również opis choroby: Hiperostoza usztywniająca kręgosłupa

Istnieją jednak choroby, które wiążą się przede wszystkim z odczuwaniem przewlekłego i promieniującego bólu w kręgosłupie, co może w znacznym stopniu uprzykrzyć życie.

Hiperostoza usztywniająca kręgosłupa to schorzenie nazywane również chorobą Forestiere - Rotes - de Querol.

Jest to dolegliwość zwyrodnieniowa, polegająca na morfologicznych, biochemicznych, molekularnych i biomechanicznych zmianach komórek macierzy.

Obejmuje przynajmniej trzy trzony kręgowe, których kształt porównywalny jest do dziobów papuzich lub ściekającej stearyny. W wyniku rozwoju choroby następuje połączenie kręgów i ich usztywnienie.

Następnie dochodzi do rozmiękania kostki stawowej i pojawiają się w niej ubytki.

Choroba posiada podłoże genetyczne, co oznacza, że prawdopodobieństwo jej wystąpienia może zależeć od tego, czy nie przechodziły jej inne osoby w rodzinie.

Najczęściej jednak hiperstoza usztywniająca kręgosłupa jest problemem starszych, będących po 70. roku życia.

Jakie są objawy choroby?

W chwili ujawnienia się, choroba bardzo zmienia życia chorego. Powoduje bowiem przewlekły, umiarkowany ból kręgosłupa, co bywa sporą dolegliwością znacznie wpływającą na zmniejszenie poczucia komfortu.

Bólom kręgosłupa często towarzyszą również bóle stawów, tkliwość oraz ograniczenie ruchomości stawowej, ponieważ hiperstoza usztywniające kręgosłup jest prototypem choroby zwyrodnieniowej stawów.

Bardzo często osoby chore mają problemy z poruszaniem się, co jest kolejną utrudniającą życie niedogodnością. Występuje to na skutek bólu, który promieniuje z kręgosłupa do kończyn i w efekcie powoduje ich drętwienie.

Ponadto objawami hiperstozy usztywniającej kręgosłup są też wysięki,  zmniejszenie elastyczności kręgosłupa oraz ograniczenie jego właściwości. W niektórych przypadkach odnotowuje się wystąpienie stanu zapalnego.


Zobacz również opis choroby: Hiperostoza usztywniająca kręgosłupa

Stymulacja elektryczna sposobem na leczenie urazów kręgosłupa?

Amerykańscy lekarze zgłosili przypadek czterech, sparaliżowanych mężczyzn, którzy po latach stymulacji elektrycznej ich kręgosłupów, wreszcie byli w stanie stanąć na własnych nogach. Dotąd byli w stanie ruszać palcami, kostkami i kolanami, jednak nie było mowy o chodzeniu.... czytaj więcej

Objawy bólu kręgosłupa

Co raz więcej Polaków narzeka na bóle w kręgosłupie. Jest to już pewnego rodzaju epidemia. Wystąpienie dyskomfortu w plecach może być wywołane wieloma czynnikami. Objawy mogą być różne i sygnalizować mogą rozmaite dolegliwości. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy