Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy lumbago

Lumbago jest objawem, który charakteryzuje się bólem dolnej części pleców. Dotyczy okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Ból jest silny i promieniujący w kierunku kończyn dolnych. Lumbago w znaczny sposób utrudnia normalne funkcjonowanie osobie dotkniętej tą dolegliwością.

Zobacz również opis choroby: Lumbago

Objawy lumbago a objawy postrzału - jakie są różnice?

Lumbago zamiennie nazywane jest postrzałem. Jednak objawy bólowe postrzału a objawy lumbago trochę się różnią. Postrzałem nazywamy ból, który ogranicza się do okolicy lędźwiowej kręgosłupa. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z lumbago, ból jest promieniujący w kierunku kończyn dolnych. Ból promieniuje w kierunku tylnej części uda od okolicy lędźwiowej do okolicy dołu podkolanowego.

Objawy lumbago: Ból odczuwany przez chorego

Jest to ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Charakterystyczne dla tej dolegliwości jest nagłe wystąpienie bólu. Zazwyczaj pojawia się podczas wykonania nieprawidłowego, zbyt gwałtownego ruchu, podczas nieprawidłowego podnoszenia lub dźwignięcia ciężkiego przedmiotu. Ból nie ogranicza się tylko do okolicy pleców ale promieniuje ku dołowi. Chory odczuwa ból promieniujący w udach do kolana. Ból lumbago powoduje, że chory ma trudności z wyprostowaniem ciała z pozycji skłonu.

Objawem lumbago, który można zaobserwować u chorego, jest jego pochylona postawa. Osoby, które dotknęła ta przykra dolegliwość, zazwyczaj przybierają postawę ciała pochyleniu ku przodowi. Chorzy mają trudności z chodzeniem. Również postawa siedząca sprawia ból. Położenie się do lóżka nie daje gwarancji ustąpienia dolegliwości.

Jak sobie pomóc i złagodzić objawy?

Objawy zwykle ustępują po 6-8 tygodniach. Jest to zależne od przyczyny dolegliwości. Również łagodzenie objawów zależne jest od przyczyn powstania bólu. Źródłem dolegliwości może być np. stan zapalny lub kurcz mięśni.

Pomocne w łagodzeniu bólu będą środki przeciwbólowe, tabletki oraz plastry dostępne w aptekach. Przyjmowanie witamin z grupy B również może przyspieszyć powrót do zdrowia. Pozytywne skutki może przynieść stosowanie ciepła na okolice lędźwiowo krzyżową. Łagodząco może działać delikatny masaż. Ważne jest, aby przed zastosowaniem masaży, ciepłych okładów, plastrów rozgrzewających, udać się do lekarza, aby prawidłowo rozpoznać przyczynę. W sytuacji, kiedy uciążliwe objawy są wynikiem stanu zapalnego właściwe postępowanie może okazać się inne, niż w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z kurczem mięśni. Niezbędne mogą okazać się leki przeciwzapalne lub rozkurczające.

Na pewno, aby ulżyć naszemu kręgosłupowi i znacznie złagodzić ból, pomocne będzie przyjęcie postawy ciała, która jest optymalna dla kręgosłupa. Najlepiej jest leżeć na wznak ze zgiętymi nogami w kolanach. Taka pozycja przynosi ulgę. Należy pamiętać, aby leżeć na twardym i równym podłożu.

Inne objawy lumbago, które towarzyszą bólowi

Osoby borykające się z lumbago maja problem z zasypianiem, ponieważ w tym schorzeniu ból nie ustępuje podczas leżenia oraz może pojawić się nagle w nocy wybudzając chorego ze snu. Osoby, które zostały dotknięte ta nieprzyjemną dolegliwością, borykają się wiec dodatkowo z bezsennością.

Podczas lumbago obserwujemy takie objawy jak: sztywność mięśniowa dolnej części pleców, przykurcze mięśniowe, drętwienie nóg, ograniczona ruchomość kręgosłupa, uczucie mrowienia w stopach.

W przypadku, kiedy ból utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, może dojść do osłabienia mięśni grzbietu a nawet do ich zaniku. Najbardziej niepokojącym objawem jaki może się pojawić to problemy z jelitami lub nietrzymaniem moczu. Jest to konsekwencja osłabienia mięśni dolnej części pleców lub ich poważnego odrętwienia. Może to świadczyć o tym, że mamy do czynienia z uciskiem na nerwy lub rdzeń kręgowy. Tego typu objawów nigdy nie należy bagatelizować i w przypadku ich wystąpienie niezwłocznie należy udać się do lekarza.

Zobacz również opis choroby: Lumbago

Objawy zespołu niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg to choroba określana skrótem RLS (Restless Leg Syndrome), która mimo charakterystycznych objawów rzadko jest rozpoznawana, a co za tym idzie w większości przypadków pozostaje nieleczona. Co ważne schorzenie to mimo, iż zwykle dotyczy osób starszych, tak naprawdę może ... czytaj więcej

Terapia świetlna może pomóc w leczeniu bólu

Na Uniwersytecie Stanforda odkryto niekonwencjonalną metodę łagodzenia bólu. Okazuje się, że zamiast połykania dużej ilości pigułek, można będzie korzystać z terapii świetlnej, która ma likwidować największe dolegliwości bólowe. Odkrycie naukowców może zrewolucjonizować obecne podejście do uśmierzania bólu.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy