Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy nowotworów narządu ruchu

Zmiany nowotworowe narządów ruchu dzielą się na pierwotne, w obrębie których wyróżniamy zmiany łagodne i złośliwe oraz nowotwory przerzutowe. Jakie obserwuje się objawy poszczególnych zmian i czym się odróżniają?

Zobacz również opis choroby: Nowotwory narządu ruchu

Zmiany nowotworowe i ich objawy
  • Pierwotne - łagodne
Pierwotne zmiany nowotworowe powstają z tkanek tworzących kość oraz tkanek sąsiednich, na które składają się okostna, mięśnie, nerwy, naczynia i błony maziowe. Stanowią one 1,5 % wszystkich rozpoznawanych nowotworów. Dzielimy je na złośliwe i niezłośliwe, czyli łagodne.

Te łagodne zmiany charakteryzują się powolnym wzrostem oraz bezobjawowym przebiegiem. Ognisko nowotworu jest dobrze odgraniczone i nie wciąga innych tkanek otaczających. Spośród guzów łagodnych i tak zwanych zmian nowotworopodobnych wyróżniamy włókniaki, cysty kostne, wyrośla kostne (chrzęstniaki), kostniaki i naczyniaki. Zmiany usuwane są chirurgicznie z kości, a ubytki kostne wypełnia się przeszczepami kostnymi i/lub preparatami kościozastępczymi.
  • Pierwotne - złośliwe
Zmiany złośliwe z kolei, rosną bardzo szybko, obejmują sąsiadujące tkanki i dają przerzuty przez naczynia chłonne i krwionośne. Najczęstszym nowotworem złośliwym kości (ponad 60% przypadków) jest tzw. mięśniak kościopochodny.

Najczęściej występuje u ludzi młodych, umiejscawiając się w okolicach kolana i przy nasadach kości długich. Głównymi objawami są bardzo silne bóle w miejscu zajętym procesem nowotworowym, nasilające się głównie w nocy i przy ruchach. Zauważa się szybki wzrost guza, niedokrwistość i zmniejszenie masy ciała chorego. Konieczne jest leczenie operacyjne i chemioterapia.

Chrzęstniakomięsak jest drugim co do częstości występujących nowotworem złośliwym kości. Występuje głównie u osób dorosłych jako postać wtórna na podłożu wyrośli kostnych i chrzęstniaków. Rozwijają się bardzo wolno i często wykrywane są przypadkowo. Przerzuty natomiast występują bardzo rzadko. Główne objawy to ból i powiększenie się guza.

Znanym jest również tzw. guz Ewinga. Głównym jego objawem jest to, że występuje w tkankach miękkich. Początkowo pojawia się ból okresowy, później trwa cały czas. Umiejscawia się głównie w kości udowej i czasami w piszczelowej. Dotyka osób do 25 roku życia, a leczenie opiera się na radioterapii i chemioterapii.

Kolejnym przykładem złośliwego nowotworu narządu ruchu jest guz olbrzymiokomórkowy. Dotyczy osób w wieku od 20 – 40 lat. W jego obrębie znajdują się liczne wielojądrzaste komórki olbrzymie. Najczęściej występuje w nasadach dalszych kości długich (np. udowa, promieniowa) oraz w nasadach bliższych piszczeli. Czasami, choć bardzo rzadko, umiejscawia się w kościach płaskich. Charakterystycznym objawem jest ból kończyny w miejscu zmiany, pogrubienie jej obwodu oraz patologiczne złamania.

Przerzuty nowotworowe powstają w wyniku przenoszenia się komórek nowotworowych przez krew do kości. Głównym umiejscowieniem tego rodzaju patologii jest kręgosłup. Występują również w innych dobrze unaczynionych kościach, np. miednicy czy żebrach. Najczęściej, przerzuty powstają w przebiegu nowotworów płuca, gruczołu krokowego i sutka (aż 2/3 przerzutów do kręgosłupa!). Rzadziej, czynnikami przerzutów są nowotwory tarczycy, nerek czy narządów rodnych. Po płucach i wątrobie, układ kostny zajmuje trzecie miejsce jako siedlisko zmian przerzutowych.

Autor:

Paulina Poznańska

Zobacz również opis choroby: Nowotwory narządu ruchu

Rak: macierzyste komórki nowotworowe u podstaw szczepionki

Szczepionka przeciwko macierzystym komórkom nowotworowym, czyli tym, które najmocniej opierają się klasycznym terapiom, została przetestowana na myszach, w dodatku z sukcesem. Kiedy tylko szczepionka została podana, pojawiła się odpowiedź odpornościowa, a organizm nabył zdolność uwalniania się od specyficznych komór... czytaj więcej

Objawy nowotworów żeńskich narządów płciowych

Niewątpliwie wczesne wykrycie nowotworu wiąże się z większym prawdopodobieństwem jego wyleczenia. Warto więc znać i być wyczulonym na objawy, które mogą być sygnałem ze strony organizmu, że rozwija się stan nowotworowy narządów płciowych.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy