- Pierwotne - łagodne
Te łagodne zmiany charakteryzują się powolnym wzrostem oraz bezobjawowym przebiegiem. Ognisko nowotworu jest dobrze odgraniczone i nie wciąga innych tkanek otaczających. Spośród guzów łagodnych i tak zwanych zmian nowotworopodobnych wyróżniamy włókniaki, cysty kostne, wyrośla kostne (chrzęstniaki), kostniaki i naczyniaki. Zmiany usuwane są chirurgicznie z kości, a ubytki kostne wypełnia się przeszczepami kostnymi i/lub preparatami kościozastępczymi.
- Pierwotne - złośliwe
Najczęściej występuje u ludzi młodych, umiejscawiając się w okolicach kolana i przy nasadach kości długich. Głównymi objawami są bardzo silne bóle w miejscu zajętym procesem nowotworowym, nasilające się głównie w nocy i przy ruchach. Zauważa się szybki wzrost guza, niedokrwistość i zmniejszenie masy ciała chorego. Konieczne jest leczenie operacyjne i chemioterapia.
Chrzęstniakomięsak jest drugim co do częstości występujących nowotworem złośliwym kości. Występuje głównie u osób dorosłych jako postać wtórna na podłożu wyrośli kostnych i chrzęstniaków. Rozwijają się bardzo wolno i często wykrywane są przypadkowo. Przerzuty natomiast występują bardzo rzadko. Główne objawy to ból i powiększenie się guza.
Znanym jest również tzw. guz Ewinga. Głównym jego objawem jest to, że występuje w tkankach miękkich. Początkowo pojawia się ból okresowy, później trwa cały czas. Umiejscawia się głównie w kości udowej i czasami w piszczelowej. Dotyka osób do 25 roku życia, a leczenie opiera się na radioterapii i chemioterapii.
Kolejnym przykładem złośliwego nowotworu narządu ruchu jest guz olbrzymiokomórkowy. Dotyczy osób w wieku od 20 – 40 lat. W jego obrębie znajdują się liczne wielojądrzaste komórki olbrzymie. Najczęściej występuje w nasadach dalszych kości długich (np. udowa, promieniowa) oraz w nasadach bliższych piszczeli. Czasami, choć bardzo rzadko, umiejscawia się w kościach płaskich. Charakterystycznym objawem jest ból kończyny w miejscu zmiany, pogrubienie jej obwodu oraz patologiczne złamania.
Przerzuty nowotworowe powstają w wyniku przenoszenia się komórek nowotworowych przez krew do kości. Głównym umiejscowieniem tego rodzaju patologii jest kręgosłup. Występują również w innych dobrze unaczynionych kościach, np. miednicy czy żebrach. Najczęściej, przerzuty powstają w przebiegu nowotworów płuca, gruczołu krokowego i sutka (aż 2/3 przerzutów do kręgosłupa!). Rzadziej, czynnikami przerzutów są nowotwory tarczycy, nerek czy narządów rodnych. Po płucach i wątrobie, układ kostny zajmuje trzecie miejsce jako siedlisko zmian przerzutowych.
Autor:
Paulina Poznańska
Zobacz również opis choroby: Nowotwory narządu ruchu
Rak: macierzyste komórki nowotworowe u podstaw szczepionki
Szczepionka przeciwko macierzystym komórkom nowotworowym, czyli tym, które najmocniej opierają się klasycznym terapiom, została przetestowana na myszach, w dodatku z sukcesem. Kiedy tylko szczepionka została podana, pojawiła się odpowiedź odpornościowa, a organizm nabył zdolność uwalniania się od specyficznych komór... czytaj więcej
Objawy nowotworów żeńskich narządów płciowych
Niewątpliwie wczesne wykrycie nowotworu wiąże się z większym prawdopodobieństwem jego wyleczenia. Warto więc znać i być wyczulonym na objawy, które mogą być sygnałem ze strony organizmu, że rozwija się stan nowotworowy narządów płciowych.... czytaj więcej
Brak komentarzy