Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy przepukliny rdzeniowej

Przepuklina rdzeniowa to najcięższy i najbardziej skomplikowany typ rozczepu kręgosłupa. Choroba w Polsce występuje u 1 na 2000 żywo urodzonych noworodków.

Zobacz również opis choroby: Przepuklina rdzeniowa


Charakterystyka choroby


Jest to schorzenie dotyczące nie tyle w całości kręgosłupa, co rdzenia kręgowego. Jego część znajduje się poza kanałem kręgowym i odznacza się na plecach dziecka w postaci różnej wielkośći guzów.

Przepuklina nie jest pokryta skórą, tworzące guz opony albo rdzeń kręgowy są narażone na bezpośredni kontakt z otoczeniem. Naukowcy donoszą, że tego typu rozszczep stanowi około 90 – 95% wszystkich przypadków rozsczepu kręgosłupa.

Ryzyko występowania

Możliwość wystąpienia choroby jest w pewnym stopniu dziedziczne. Jednak jest to proces niezwykle złożony. Szacuje się, że ryzyko urodzenia dziecka z przepukliną rdzeniową w rodzinie,w  której jest już jedno dziecko z tego rodzaju schorzeniem wynosi 4% i wzrasta do 10% w przypadku urodzenia przez matkę już wcześniej dwójki dzieci z wadami cewy nerwowej.

Objawy


Kiedy mamy do czynienia z przepukliną rdzeniową guz na plecach dziecka przybiera różowy lub żywoczerwony kolor i pokryty jest licznymi naczyniami krwionośnymi. Są one doskonale widoczne.

Guz zwykle jest umiejscowiony w dolnej części pleców dziecka (okolica lędźwiowa bądź lędźwiowo – krzyżowa), zdarza się, że możemy go spotkać w zupełnie innych częściach ciała (okolice piersiowe albo szyjne). Często z powierzchni guza sączy się płyn.

Stąd wyróżnia się w zasadzie 4 rodzaje przepukliny, w zależności w której części kręgosłupa nastąpił atak: szyjną, piersiową, lędźwiową i krzyżową. Choroba charakteryzuje sie następującymi objawiami:

  • wady stóp
  • zniekształcenia stawów biodrowych, kolanowych i skokowych
  • zaburzenia kontroli oddawania moczu
  • zaburzenia czucia
  • niedowłady mięśni (chorzy nie potrafią chodzić samodzielnie)
  • zaburzenia czynności odbytnicy i jelit
  • wgłobienie mózgu (zespół Chiariego II)

Diagnoza

Lekarz może wcześniej wykryć przepuklinę rdzeniową podczas zwykłego badania USG płodu w czasie ciąży. Innym badaniem, które może zasygnalizować problem jest oznaczenie we krwi matki stężenia alfa – fetoproteiny.

Po urodzeniu dziecka diagnoza polega już wyłącznie na dokładnym zbadaniu noworodka przez neurochirurga, dodatkowo robi się m. in. USG mózgu.

Zobacz również opis choroby: Przepuklina rdzeniowa

Objawy uwięźnięcia przepukliny

Uwięźnięcie przepukliny, najczęściej występujące u dzieci i osób w podeszłym wieku jest schorzeniem niedrożności jelit, w którym dochodzi do zacieśnienia worka przepuklinowego  (najczęściej obejmującym jelita) w obrębie pierścienia przepuklinowego. Prowadzi to do  niepełnosprawności treści jelitowej i ukrw... czytaj więcej

Objawy przepukliny przeponowej

Przepuklina przeponowa jest chorobą, w której górna część żołądka przemieszcza się do klatki piersiowej przez naturalny otwór w przeponie. Choroba może być wadą wrodzoną. Przepona stanowi mięsień wspomagający proces oddychania.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Chory kręgosłup

Tylko ZUS w Zielonej Górze ma moc uzdrawiania KREGOSLUPA....

06-12-2013 00:24

~Stefan

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy