Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy skrzywienia kręgosłupa

Pod pojęciem „skrzywienie kręgosłupa” kryje się tak naprawdę wiele rodzajów deformacji i zaburzeń postawy. Wyróżnia się choroby wrodzone, dziedziczne oraz nabyte. W zależności od rodzaju choroby, jaką został zaatakowany nasz kręgosłup objawy mogą być różne.

Zobacz również opis choroby: Skrzywienie kręgosłupa

W przypadku skolioz przejawem choroby dostrzegalnym dla zwykłego człowieka, czyli bez specjalistycznych badań radiologicznych mogą być widoczne gołym okiem zniekształcenia sylwetki człowieka.

Najczęściej jest to wygięcie kręgosłupa na bok, asymetria i wystawanie łopatek, wyboczenia tułowia czy przemieszczenie jednego z bioder ku górze i do przodu.

U dziewcząt dodatkową oznaką może być cofnięcie jednej piersi, co w efekcie daje wrażenie, że nie są one tej samej wielkości.

Warto zauważyć, że bardzo często rodzice mylą zwyczajną wadę postawy z wystąpieniem którejś z odmian skoliozy. Wadę postawy w swojej zwykłej odmianie można bardzo łatwo skorygować przybierając wyprostowaną pozycję. Jednak w przypadku skoliozy plecy dziecka nie są proste, mimo że stara się ono stać tak prosto, jak to możliwe.

Jeżeli chodzi o chorobę Sheuermanna to niewątpliwym objawem tej dolegliwości jest zaokrąglenie pleców człowieka i wygięcie odcinka lędźwiowego. Ponadto może pojawiać się uczucie zmęczenia, pogarszanie się postawy ciała, ograniczenie ruchomości, wynikające z deformacji zachodzących w kręgosłupie, czy nawet zniekształcenia kości.

Zwykle jedynym i najważniejszym objawem jest właśnie obecność deformacji. Zazwyczaj ani choroba Sheuermanna, ani skolioza nie powodują bólu w plecach. Tego rodzaju dolegliwości mogą, choć też nie muszą pojawiać się u osób w podeszłym wieku, gdzie zniekształcenia kręgosłupa idą w parze jeszcze z innymi chorobami np. osteoporozą. Dlatego też od najmłodszych lat, czy nawet miesięcy życia człowieka należy zwracać uwagę na to, czy przypadkiem nie pojawiają się delikatne deformacje lub wady postawy.

Autor:

Eliza Jakóbczyk

Zobacz również opis choroby: Skrzywienie kręgosłupa

Stymulacja elektryczna sposobem na leczenie urazów kręgosłupa?

Amerykańscy lekarze zgłosili przypadek czterech, sparaliżowanych mężczyzn, którzy po latach stymulacji elektrycznej ich kręgosłupów, wreszcie byli w stanie stanąć na własnych nogach. Dotąd byli w stanie ruszać palcami, kostkami i kolanami, jednak nie było mowy o chodzeniu.... czytaj więcej

Objawy skoliozy

Skolioza jest nazywana bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Oznacza deformację trójpłaszczyznową obejmującą płaszczyznę czołową, strzałkową i horyzontalną. Choroba najczęściej spotykana jest u dzieci pomiędzy 10 a 14 rokiem życia. Takie zaburzenia przebiegają ciężej u dziewcząt niż u chłopców. Skolioza w większoś... czytaj więcej

Dodaj komentarz

basen?

mnie pomogło pływanie, może nie w leczeniu wady ale w leczeniu bólu ;D można będzie znaleźć opinię lekarza tutaj: http://pogromcymitowmedycznych.pl/myt...

25-11-2012 23:15

~get

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy