Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy urazów i złamań nosa

Najczęstszymi urazami kości są urazy i złamania nosa. Nos zewnętrzny dzięki temu, że jest sprężysty chroni gałkę oczną i mózg. Lekkie uszkodzenia nosa nie powodują poważnych objawów, natomiast silne uderzenia już tak. Do urazów nosa może dojść podczas bójek, wypadków, upadku, uprawiania sportu, dlatego ważne jest to, żeby uważać, ponieważ może to mieć poważne konsekwencje w przyszłości.

Zobacz również opis choroby: Złamania nosa

W górnej części szkielet nosa zbudowany jest z kości, natomiast w dolnej z chrząstek i to właśnie u dołu części kostnej najczęściej dochodzi do złamań.

Przyczyny urazów i złamań nosa

Głównymi przyczynami urazów i złamań są celowe i niecelowe urazy ciała, których efektem jest zniekształcenie nosa, przemieszczenie się nosa na bok i pojawienie się krwotoku. Po jakimś czasie pojawia się obrzęk miękkich partii nosa, trudności z oddychaniem, łzawienie. Złamanie nosa może mieć charakter otwarty lub zamknięty. Złamanie otwarte objawia się przemieszczeniem części kostnych i części chrzęstnych szkieletu nosa.

Przemieszczenie to jest widoczne. Pojawia się również otwarta rana na twarzy. Złamanie zamknięte natomiast objawia się poprzez przemieszczenie kości nosa. W tym przypadku nie widać rany. Często kości nosa, które uległy złamaniu same powracają na swoje miejsce.

Objawy

W przypadku, w którym nos został lekko uszkodzony głównymi objawami są obrzęk oraz krwawienie, które znikają same. Lekkie urazu nie wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Trzeba przede wszystkim pozbyć się obrzęku poprzez przykładanie lodu. W przypadku ciężkich urazów objawy są różne w zależności od tego, jak mocno poszkodowany „oberwał”.

Jednym z objawów może być przemieszczenie nosa na przeciwną stronę. Często poszkodowany ma krwiaki pod oczami. Tego objawu nie można bagatelizować, nawet jeśli poszkodowany czuje się dobrze. Krwiaki te oraz wyciek wodojasnego płynu z nosa mogą świadczyć o uszkodzeniu podstawy czaszki, natomiast takie objawy jak: nudności, wymioty, zawroty, ból głowy, utrata przytomności, zaburzenia pamięci są objawami urazu mózgu.

Metody leczenia

Diagnoza urazu nosa polega przede wszystkim na zbieraniu informacji na temat okoliczności wypadku. Wykonywane są badania obrazowe oraz zdjęcie rentgenowskie nosa. Jeżeli istnieje potrzeba to również wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa.

W przypadku podejrzenia uszkodzenia czaszki robi się tomografię komputerową głowy. Jeżeli nie doszło do deformacji nosa, która powodowałby problemy z oddychaniem nos nie wymaga nastawienia. Jeśli jednak nos jest bardzo zmieniony i upośledza drożność wtedy konieczne jest nastawienie. Nastawienie nosa może być wykonane metodą zamkniętą lub otwartą.

Metoda zamknięta polega na znieczuleniu nosa od środka i za pomocą narzędzi ustawia się kości na miejscu. Jeżeli nastawienie się nie uda wtedy wykorzystuje się metodę otwartą, czyli zabiegową. Postępowanie chirurgiczne polega na starannym opracowaniu rany, czyli oczyszczeniu, opanowaniu krwotoku, kontroli brzegów rany i kości nosowych.

Przemieszczone fragmenty ustawia się we właściwym położeniu. Następnie zszywa się brzegi rany. Zabiegi te wykonuje się w krótkim znieczuleniu dożylnym, w niektórych przypadkach z użyciem intubacji. W przypadku niezadowalających efektów kosmetycznych, możliwe jest wykonanie w późniejszym terminie operacji plastycznej korygującej powstałe defekty. Leczenie takie może być wieloetapowe i wymagać kilku operacji.  Operacje wykonuje się również u pacjentów, którzy mimo nastawienia mają niedrożny nos, po urazie doszło do skrzywienia przegrody lub efekt kosmetyczny nie zadowala.


Autor:

Albert Bąk

Zobacz również opis choroby: Złamania nosa

Objawy polipów nosa

Polipy nosa są reakcją błony śluzowej nosa na różnego rodzaju drażniące czynniki. Wymienia się tutaj najczęściej alergeny i infekcje. Polipy nosa mają tendencję do nawrotów. Najczęściej pojawiają się obustronnie. Dochodzi do rozrastania się drażnionej błony śluzowej, w efekcie czego tworzą się workowate uwypuklen... czytaj więcej

Objawy zapalenia błony śluzowej nosa

Dolegliwość znana jest powszechnie jako katar sienny i większość osób myli ją z przeziębieniem. Abyś i ty nie popełniła w przyszłości tego błędu, przeczytaj poniższy artykuł. Uzyskasz  z niego wszystkie informacje, pozwalające odróżnić alergię od przeziębienia i umożliwi ewentualne jej leczenie.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy