Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy uwypuklenia dysku

Kręgosłup pobolewa, rwie i w końcu mocno przeszkadza nam w poruszaniu się. Niestety, problem ten dotyka coraz więcej ludzi i tak na prawdę niewielu decyduje się na odpowiednią wizytę u lekarza. Wydaje nam się, że jak boli to kiedyś w końcu przestanie. I jest w tym trochę racji...

Zobacz również opis choroby: Uwypuklenie dysku

Trochę, bo w skrajnych przypadkach zwykły ból pleców, wskutek nieleczenie i zaniedbania, może przeradzać się w coraz cięższe powikłania, których stadium końcowym jest paraliż.

Czy jest ból pleców i co go powoduje? W większości przypadków prosimy się o niego sami.

Przeceniamy swoje możliwości, źle mierząc siły na zamiary. Narażamy swój kręgosłup na wiele urazów z których  najpopularniejsze to uwypuklenie dysku, czego następstwem jest wypadnięcie dysku.

Mówiąc o objawach należy wskazać istotę urazu ponieważ ma ona istotny wpływ na to co dzieje się z naszym organizmem w jej wyniku. Zacznijmy więc od uwypuklenia, które jest urazem łagodniejszym, jednak niewiele brakuje, aby przerodziło się nieprzyjemne powikłanie. Pierścień włóknisty dysku ma za zadanie chronić jądro galaretowate dysku przed wypadnięciem i przed bezpośrednim kontaktem z rdzeniem kręgowym i korzeniami nerwów. Czasem jednak staje się on kruchy i popękany.

Jądro nadal nie wydostaje się na zewnątrz, ale uwypukla się i naciska na rdzeń i pobliskie korzenie. Powoduje to ból, ale nie jest on męczący i jak mówi wielu pacjentów- da się z nim żyć. Przyzwyczajają się do niego i uważają za zbędną wizytę u lekarza. Nie wróży to nic dobrego, ponieważ takie zaniedbanie problemu może doprowadzić do powikłań w postaci wypadnięcia dysku.

W tym przepadku choroba może mieć dwa oblicza: jawne i utajone. Utajone objawia się, podobnie jak uwypuklenie,  niedrażniącym bólem. Także w tym przypadku zignorowanie tego może spowodować uszkodzenie innych krążków międzykręgowych, a nawet doprowadzić do porażenia. W wersji typowej objawem jest przeszywający, tępy ból promieniujący na inne partie ciała. Powoduje go całkowite uszkodzenie dysku. Jądro wylewa się przez otwór powstały na skutek przerwania zewnętrznego pierścienia włóknistego dysku.

W zależności od stopnia uszkodzenia dysku, a także jego przemieszczenia możemy wyróżnić 3 rodzaje bólu:
  • ból głęboki- inaczej zwany więzadłowym, występuje z powodu zmian zwyrodnieniowych jądra miażdżystego, co prowadzi do przeciążenia wiązadeł kręgosłupa
  • ból promieniujący- jest bólem typowym dla podrażnienia korzeni nerwowych i spowodowany uciskiem przez jądro miażdżyste. Jest to to tępy, przeszywający ból, narastający stopniowo. Nasila się przy przeciążeniu kręgosłupa pozycją siedzącą lub stojącą.
  • ból nagły- potocznie zwany lumbago, jest wynikiem nagłego przemieszczenia się jądra miażdżystego. Gdy dochodzi do ucisku nerwu kulszowego, mamy do czynienia z rwą kulszową- powikłaniem bólu nagłego. Promieniuje on wówczas wzdłuż tylnej powierzchni uda (w miejscu, gdzie przebiega nerw kulszowy)
Do innych objawów zmian dyskowych zaliczamy mrowienie i drętwienie kończyn górnych i dolnych, na co często skarżą się pacjenci. W ciężkich przypadkach dochodzi do obumierania mocno uciskanych mięśni, a w związku z tym zaniku czucia i zaburzenie pracy zwieraczy pęcherza i odbytu, W tych lżejszych odmianach zdarzają niedowłady, czyli osłabienie lub całkowite porażenie mięśni, osłabienie odruchów ścięgnistych i tzw. objawy rozciągowe, czyli nasilenie dolegliwości bólowych poprzez naciągnięcie uciśniętych nerwów:
  • objaw Lasègue'a- niemożność podniesienia kończyny dolnej w pozycji leżącej, a także unoszeniu bioder i ból w podnoszeniu całego ciała. Jest to objaw charakterystyczny dla wspomnianej wcześniej rwy kulszowej.
  • Objaw Mackiewicza- objaw rozciągowy nerwu udowego. Jest to ból na przedniej powierzchni uda podczas zginania kończyny w stawie kolanowym w pozycji leżącej na brzuchu.Agnieszka Augustowska

Zobacz również opis choroby: Uwypuklenie dysku

Objawy bólu kręgosłupa

Co raz więcej Polaków narzeka na bóle w kręgosłupie. Jest to już pewnego rodzaju epidemia. Wystąpienie dyskomfortu w plecach może być wywołane wieloma czynnikami. Objawy mogą być różne i sygnalizować mogą rozmaite dolegliwości. czytaj więcej

Objawy hiperostozy usztywniającej kręgosłup

Choroba ta zwana jest również chorobą Forestiere - Rotes - de Querol, która zaliczana jest do chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa. Powoduje ona rozmiękniecie oraz włókienkowatości i utraty masy chrząstki stawowej. Obejmuję ona wszystkie tkanki stawu powodując zmiany zwyrodnieniowe, co najmniej 3 trzonów kręgowych.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy