Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy uwypuklenia dysku

Kręgosłup pobolewa, rwie i w końcu mocno przeszkadza nam w poruszaniu się. Niestety, problem ten dotyka coraz więcej ludzi i tak na prawdę niewielu decyduje się na odpowiednią wizytę u lekarza. Wydaje nam się, że jak boli to kiedyś w końcu przestanie. I jest w tym trochę racji...

Zobacz również opis choroby: Uwypuklenie dysku

Trochę, bo w skrajnych przypadkach zwykły ból pleców, wskutek nieleczenie i zaniedbania, może przeradzać się w coraz cięższe powikłania, których stadium końcowym jest paraliż.

Czy jest ból pleców i co go powoduje? W większości przypadków prosimy się o niego sami.

Przeceniamy swoje możliwości, źle mierząc siły na zamiary. Narażamy swój kręgosłup na wiele urazów z których  najpopularniejsze to uwypuklenie dysku, czego następstwem jest wypadnięcie dysku.

Mówiąc o objawach należy wskazać istotę urazu ponieważ ma ona istotny wpływ na to co dzieje się z naszym organizmem w jej wyniku. Zacznijmy więc od uwypuklenia, które jest urazem łagodniejszym, jednak niewiele brakuje, aby przerodziło się nieprzyjemne powikłanie. Pierścień włóknisty dysku ma za zadanie chronić jądro galaretowate dysku przed wypadnięciem i przed bezpośrednim kontaktem z rdzeniem kręgowym i korzeniami nerwów. Czasem jednak staje się on kruchy i popękany.

Jądro nadal nie wydostaje się na zewnątrz, ale uwypukla się i naciska na rdzeń i pobliskie korzenie. Powoduje to ból, ale nie jest on męczący i jak mówi wielu pacjentów- da się z nim żyć. Przyzwyczajają się do niego i uważają za zbędną wizytę u lekarza. Nie wróży to nic dobrego, ponieważ takie zaniedbanie problemu może doprowadzić do powikłań w postaci wypadnięcia dysku.

W tym przepadku choroba może mieć dwa oblicza: jawne i utajone. Utajone objawia się, podobnie jak uwypuklenie,  niedrażniącym bólem. Także w tym przypadku zignorowanie tego może spowodować uszkodzenie innych krążków międzykręgowych, a nawet doprowadzić do porażenia. W wersji typowej objawem jest przeszywający, tępy ból promieniujący na inne partie ciała. Powoduje go całkowite uszkodzenie dysku. Jądro wylewa się przez otwór powstały na skutek przerwania zewnętrznego pierścienia włóknistego dysku.

W zależności od stopnia uszkodzenia dysku, a także jego przemieszczenia możemy wyróżnić 3 rodzaje bólu:
  • ból głęboki- inaczej zwany więzadłowym, występuje z powodu zmian zwyrodnieniowych jądra miażdżystego, co prowadzi do przeciążenia wiązadeł kręgosłupa
  • ból promieniujący- jest bólem typowym dla podrażnienia korzeni nerwowych i spowodowany uciskiem przez jądro miażdżyste. Jest to to tępy, przeszywający ból, narastający stopniowo. Nasila się przy przeciążeniu kręgosłupa pozycją siedzącą lub stojącą.
  • ból nagły- potocznie zwany lumbago, jest wynikiem nagłego przemieszczenia się jądra miażdżystego. Gdy dochodzi do ucisku nerwu kulszowego, mamy do czynienia z rwą kulszową- powikłaniem bólu nagłego. Promieniuje on wówczas wzdłuż tylnej powierzchni uda (w miejscu, gdzie przebiega nerw kulszowy)
Do innych objawów zmian dyskowych zaliczamy mrowienie i drętwienie kończyn górnych i dolnych, na co często skarżą się pacjenci. W ciężkich przypadkach dochodzi do obumierania mocno uciskanych mięśni, a w związku z tym zaniku czucia i zaburzenie pracy zwieraczy pęcherza i odbytu, W tych lżejszych odmianach zdarzają niedowłady, czyli osłabienie lub całkowite porażenie mięśni, osłabienie odruchów ścięgnistych i tzw. objawy rozciągowe, czyli nasilenie dolegliwości bólowych poprzez naciągnięcie uciśniętych nerwów:
  • objaw Lasègue'a- niemożność podniesienia kończyny dolnej w pozycji leżącej, a także unoszeniu bioder i ból w podnoszeniu całego ciała. Jest to objaw charakterystyczny dla wspomnianej wcześniej rwy kulszowej.
  • Objaw Mackiewicza- objaw rozciągowy nerwu udowego. Jest to ból na przedniej powierzchni uda podczas zginania kończyny w stawie kolanowym w pozycji leżącej na brzuchu.Agnieszka Augustowska

Zobacz również opis choroby: Uwypuklenie dysku

Objawy bólu kręgosłupa

Co raz więcej Polaków narzeka na bóle w kręgosłupie. Jest to już pewnego rodzaju epidemia. Wystąpienie dyskomfortu w plecach może być wywołane wieloma czynnikami. Objawy mogą być różne i sygnalizować mogą rozmaite dolegliwości. czytaj więcej

Objawy hiperostozy usztywniającej kręgosłup

Choroba ta zwana jest również chorobą Forestiere - Rotes - de Querol, która zaliczana jest do chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa. Powoduje ona rozmiękniecie oraz włókienkowatości i utraty masy chrząstki stawowej. Obejmuję ona wszystkie tkanki stawu powodując zmiany zwyrodnieniowe, co najmniej 3 trzonów kręgowych.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności