Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy złamania kości przedramienia

Kości przedramienia, czyli łokciowa i promieniowa, leżą względem siebie równolegle. W chwili upadku może dojść do niewielkiego uszkodzenia lub też nawet złamania – jednej z nich lub obydwu. Uszkodzenia te mają zawsze te same objawy i bez większych powikłań można je bezproblemowo wyleczyć.

Zobacz również opis choroby: Złamanie kości przedramienia

W jaki sposób dochodzi do złamania?

Złamanie jednej z kości lub obydwu może nastąpić w różnych przypadkach. Najczęściej zdarza się to podczas upadku lub uderzenia na wyciągniętą lub osłabioną rękę. Zdarza się również, że podczas urazu dochodzi także do zwichnięcia stawu łokciowego lub nadgarstka.

W zależności od tego, która z kości zostaje uszkodzona, możemy wyróżnić złamania: wyrostka łokciowego lub dziobiastego oraz głowy lub szyjki kości promieniowej. Występują również takie, które z powodu urazu dalszej nasady przedramienia skutkują niemożliwym do wyleczenia ograniczeniem ruchów nadgarstka. Jest to tzw. zgięcie łokciowe.

Jak rozpoznać złamanie?

Złamanie wyrostka łokciowego powstaje wskutek bezpośredniego mocnego uderzenia. Powstaje również w wyniku upadku na staw lub jego nagłego silnego zgięcia w czasie gdy napięty jest mięsień trójgłowy ramienia. W tym wypadku występuje przede wszystkim duży obrzęk oraz ból. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z przemieszczeniem, można wyczuć podczas szparę obrażenia oraz nienaturalne ułożenie kości.

W przypadku innego urazu kości łokciowej, wyrostka dziobiastego, dochodzi przede wszystkim o wiele rzadziej. Najczęściej towarzyszy mu zwichnięcie łokcia do tyłu. Objawia się to przede wszystkim bólem, a także obrzękiem i często sinieniem.

Złamanie głowy lub szyjki kości promieniowej są spowodowane urazem bezpośrednim lub odwiedzeniem wyprostowanego przedramienia. Zdarza się także, że występuje wraz z innym uszkodzeniem, np. zwichnięciem łokcia. Objawy tego urazu to przede wszystkim obrzęk współmierny do wielkości schorzenia oraz duży ból w czasie prób wykonywania ruchów obrotowych przedramienia.

Tak zwane złamanie Smith’a, jest szczególnym rodzajem urazu kości przedramienia. Dochodzi do niego najczęściej wskutek upadku na dłoń wygiętą do wewnątrz. Najczęściej dotyka osób starszych cierpiących na osteoporozę oraz tych, którzy uprawiają różne sporty. Do jego głównych objawów należy zaliczyć problemy z poruszaniem nadgarstka, obrzęk oraz zasinienie.

Jak leczyć?

Najważniejsze to nie bagatelizować problemu. Zamiast używać domowych sposobów licząc na to, że to zwykły obrzęk spowodowany upadkiem lub uderzeniem, należy udać się do lekarza. W przypadku niewielkich oraz niegroźnych uszkodzeń najczęściej wystarczy założenie temblaka lub unieruchomienie poprzez gips.

Jednakże w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze złamaniami otwartymi lub odłamkowymi, należy udać się do lekarza specjalisty lub prosto do szpitala, bo najczęstszym sposobem na ratunek jest jedynie operacja.

Klasyczne złamania kości przedramienia nie są trudne do zdiagnozowania. Po zauważeniu pierwszych objawów należy skonsultować je ze specjalistą, a nie unikać go. Mimo, iż są to zazwyczaj niepozorne urazy, trzeba zadbać o ich odpowiednie leczenie.

Autor:

Urszula Walkiewicz

Zobacz również opis choroby: Złamanie kości przedramienia

Objawy złamania kości

Złamanie kości oznacza całkowite lub częściowe przerwanie ciągłości kości, co spowodowane jest w większości przypadków urazem związanym z jakimś upadkiem lub uderzeniem. Ryzyko złamania zwiększa się u osób, które cierpią na osteoporozę lub guzy kości i szpiku kostnego. Poza tym bardziej narażone na wystąpie... czytaj więcej

Objawy złamania kości udowej

Złamanie kości udowej może dotyczyć górnego odcinka kości udowej, trzonu  i obwodowego końca tej kości. Objawy złamania uzależnione są od miejsca, w którym wystąpiło. Przyczyny schorzenia różnią się w zależności od rodzaju złamania.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy