Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy złamania kości stępu

Mało kto wie, że w naszej stopie istnieje coś takiego jak stęp. Jednak uszkodzenia tej części ciała bywają groźne, szczególnie gdy nie wiadomo która spośród poszczególnych kości została nadwyrężona.

Zobacz również opis choroby: Złamanie kości stępu

Czym jest stęp?

Stęp - zwany również tarsusem (nazwa łacińska) - to giętka część ciała ludzkiego, ale występuje również u kręgowców. Łączy on goleń ze stopą, znajdując się w jej tylnej części. Stanowi podporę dla człowieka, a znajdujące się w nim kości pozwalają człowiekowi chodzić.

Ten element organizmu ludzkiego posiada specyficzny „szkielet” – w dwóch rzędach ułożone jest siedem elementów, spośród których możemy wyróżnić kości: tylne (skokowa i piętowa) oraz przednie (sześcienna i trzy klinowate), a także część łódkowatą.

Należy zwrócić uwagę, że te pierwsze nie są ułożone jedne na drugiej, natomiast te wymienione jako drugi typ są umiejscowione koło siebie w jednym rzędzie przed obiema kośćmi tylnymi. Ostatni, siódma kość stępu – łódkowata - wsuwa się między wcześniej wspomniane kości klinowate a kość skokową.

W jaki sposób dochodzi do uszkodzenia?

Uraz tarsusa może wystąpić w różnych okolicznościach, wręcz u osoby w każdym wieku. Najczęstszą przyczyną jest potknięcie się, niefortunne postawienie nogi czy też zeskok – niekoniecznie z dużych wysokości.

Występują dwa rodzaje uszkodzeń – skręcenia lub złamania. W pierwszym przypadku, najczęściej kończy się okładami lub – w gorszych sytuacjach - usztywnieniem stopy na jakiś czas.

Nie jest to jednak tak uciążliwy uraz jak przykład drugi. Najczęściej dochodzi do obrażeń kości piętowej lub skokowej, których leczenie jest uciążliwe, szczególnie kiedy dochodzi do złamania wieloodłamkowego lub gdy wystąpi tzw. guz piętowy.

Objawy urazu kości stępu

Nie jest łatwo stwierdzić, że to właśnie jedna z siedmiu kości stępu została uszkodzona. Z tej racji, iż najwięcej dochodzi do skręceń lub zwichnięć w obrębie tylnej części stopy, rzadko kiedy możemy mieć pewność, że nie mamy urazu kostki czy też jakiegoś więzadła.

Do podstawowych objawów uszkodzenia tarsusa należy zaliczyć przede wszystkim ostry ból, przy odpoczynku jak i ruchu, w okolicy śródstopia – szczególnie w części przypiętowej – oraz brak możliwości normalnego chodzenia. Występuje również często opuchlizna, obejmująca czasami całość stopy.

Nie należy bagatelizować tego schorzenia, gdyż nieleczone może doprowadzić do zwyrodnienia śródstopia lub stawu skokowego, a następnie spowodować problemy z normalnym chodzeniem. Najlepiej zaraz po upadku dotrzeć do najbliższego lekarza lub też w ostateczności wezwać karetkę.

Leczenie złamań tarsusa

W zależności od rodzaju urazu stosuje się odpowiednią terapię. Jeżeli mamy do czynienia ze złamaniem kości piętowej, to terapia polega na odtworzeniu sklepienia stopy oraz zlikwidowaniu jej koślawości. W przypadku uszkodzenia konstrukcji stopy wraz z przemieszczeniem jej elementów stosuje się stabilizator zewnętrzny lub kieruje na operację.

Natomiast w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze złamaniem kości skokowej, która występuje najczęściej przy upadku z wysokości na zgiętą grzbietowo stopę, nie ma innego wyjścia jak wyłącznie operacja. Nieodpowiednie leczenie oraz unikanie zabiegu mogłoby spowodować martwicę trzonu tej kości.

Możliwe komplikacje pooperacyjne


Zdarza się, że wskutek przeprowadzonej operacji dochodzi do powikłań. W przypadku kości piętowej mogą być to długotrwałe i mocno obolałe obrzęki w tyle stopy, a czasami nawet zanik tkanki podskórnej w okolicach pięty.

Gdy sytuacja dotyczy natomiast kości skokowej, komplikacje związane być mogą z licznymi kolejnymi urazami stawu skokowego. Objawia się to deformacją powierzchni tej części stopy, zagięciem szpotawym lub koślawy stępu, zwężeniem szpary stawowej oraz ograniczenie ruchu czy dolegliwościami bólowymi.

Stęp, inaczej tarsus, to bardzo istotny element naszego ciała, który pozwala nam na normalne chodzenie. Dlatego wszelkie jego uszkodzenia należy jak najszybciej zgłaszać lekarzowi, aby dokonać właściwego rozpoznania oraz podjąć odpowiednie leczenie.

Autor:
Urszula Walkiewicz

Zobacz również opis choroby: Złamanie kości stępu

Objawy złamania kości udowej

Złamanie kości udowej może dotyczyć górnego odcinka kości udowej, trzonu  i obwodowego końca tej kości. Objawy złamania uzależnione są od miejsca, w którym wystąpiło. Przyczyny schorzenia różnią się w zależności od rodzaju złamania.... czytaj więcej

Objawy złamania kości

Złamanie kości oznacza całkowite lub częściowe przerwanie ciągłości kości, co spowodowane jest w większości przypadków urazem związanym z jakimś upadkiem lub uderzeniem. Ryzyko złamania zwiększa się u osób, które cierpią na osteoporozę lub guzy kości i szpiku kostnego. Poza tym bardziej narażone na wystąpie... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy