Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy złamania mostka

Złamanie mostka następuje zwykle podczas wypadków komunikacyjnych. Może być skutkiem gwałtownego uderzenia klatką piersiową w kierownicę lub efektem zmiażdżenia. Jak rozpoznać złamanie mostka u ofiary wypadku?

Zobacz również opis choroby: Złamanie mostka

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów złamania mostka jest ból w jego okolicy. Jeżeli ofiara jest przytomna, wówczas może powiedzieć nam, czy ból w okolicy mostka występuje, czy nie.

Jeżeli jest nieprzytomna, możemy zbadać mostek na obecność zasinienia. Podczas jego złamania na powierzchni skóry pojawi się duży siniak.

Przy złamaniu mostka występuje także bardzo często jego obrzęk oraz tkliwość. Jeżeli poszkodowany na dotyk okolic mostka reaguje gwałtownie i skarży się na jego ból, to najprawdopodobniej doszło do złamania mostka.

Obrzęk możemy także stwierdzić już kilka chwil po wypadku.

Jeżeli mostek uległ poważnemu złamaniu i rozpadł się na więcej niż dwie części, wówczas przy oddechu poszkodowanego możemy na powierzchni klatki piersiowej zobaczyć jego przemieszczające się fragmenty.

Ponadto przy oddechu można usłyszeć charakterystyczny „chrobot”. Wydają je ocierające się o siebie części złamanego mostka.

Złamanie mostka następuje często na skutek zmiażdżenia, dlatego bardzo często towarzyszy mu także złamanie żeber. Chory z połamanymi żebrami odczuwa silny ból towarzyszący oddychaniu.

Skarży się także na trudności w złapaniu oddechu oraz na ból w klatce piersiowej.

Złamanie mostka, czy zawał?


Ból w okolicy mostka może być także pierwszym symptomem zawału serca, dlatego niezwykle ważne jest, aby odróżnić objawy zawału od objawów złamania mostka.

Przy zawale mięśnia sercowego oprócz silnego bólu występuje także nierówna praca serca oraz jego kołatanie. Zawał w przeciwieństwie do złamania mostka nie daje zewnętrznych objawów.

Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc w wypadku złamania mostka polega przede wszystkim na unikaniu potęgowania bólu ofiary.

Dlatego nie powinniśmy przenosić poszkodowanego, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. W oczekiwaniu na pogotowie ratunkowe warto być przy poszkodowanym i wpierać go az do przyjazdu karetki.
 
Po przyjeździe do szpitala poszkodowany jest przenoszony zwykle na oddział ortopedyczny. Tam lekarze zlecają wykonanie zdjęcia rentgenowskiego i to na jego podstawie ostatecznie stwierdzają złamanie mostka.

Czasami niezbędne może okazać się także przeprowadzenie tomografii komputerowej.

Okres rekonwalescencji po załamaniu mostka może być długi i trudny dla pacjenta.

Jest to złamanie, które nie może zostać unieruchomione, dlatego chory musi uważać, aby nie nadwyrężyć zrastającego się mostka. Przy odpowiedniej rehabilitacji można odzyskać pełną sprawność ruchową.

Zobacz również opis choroby: Złamanie mostka

Szpital w Pittsburghu wszczepia sztuczne serce

Chirurdzy ze szpitala w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych odnieśli sukces: udało im się przeszczepić pierwsze w tym regionie sztuczne serce. O tym sukcesie dowiadujemy się zarówno z Pittsburgh Tribune-Review , jak i z Pittsburgh Post-Gazette , które donosiły o operacji w swoich internetowych wersjach.... czytaj więcej

Zbyt dużo cukru przeciąża serce

Przeciążenie cukrem może uszkodzić serce, jak wynika z badania University of Texas Health Science Center w Houston. Pojedyncza molekuła, metabolit glukozy, zwana G6P (glucose 6-phosphate) powoduje przeciążenie serca, które wiąże się zmianami protein w mięśniu i pogarsza funkcję pompowania serca, prowadząc do jego niewydolności... czytaj więcej

Dodaj komentarz

twarde wybrzuszenie przy łączeniu mostka z jednym z żeber

Dwa tygodnie temu na obozie sportowym otzrymałem porządne kopnięcie na klatkę piersiową (sport walki - zdarza się) tak że nie mogłem przez chwilę oddec...

04-03-2016 21:58

~Gacorek11

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy