Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy złamania rzepki

Rzepka jest bardzo ważnym elementem układu kostnego. Choć mała – odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. To dzięki niej możemy chodzić, tworzy integralną część stawu kolanowego.

Zobacz również opis choroby: Złamanie rzepki

W wyniku urazów może dojść do uszkodzenia rzepki. Jak je rozpoznać?

O rzepce słów kilka...

Rzepka to mała, płaska kość o trójkątnym kształcie. W jej skład wchodzą: powierzchnia przednia, powierzchnia tylna, trzy brzegi i wierzchołek. Rzepka wzmacnia działanie mięśnia czworogłowego uda a także chroni staw kolanowy od przodu.

Do urazów rzepki zaliczamy zwichnięcia, oraz złamania. W pierwszym przypadku dochodzi do oderwania części powierzchni chrzęstnej wraz z warstwą kości (tzw. złamanie chrzęstno-kostne). Jeśli zaś chodzi o złamania - w przypadku urazu bezpośredniego (powodem może być uderzenie, np. podczas upadku)  dochodzi do zmiażdżenia kości, oderwania jej odłamów oraz naruszenia chrząstki. Gdy dochodzi do urazu pośredniego mamy do czynienia z rozerwaniem rzepki a jej elementy zostają pociągane w przeciwnych kierunkach  na skutek napięcia mięśni i więzadeł (jest to tzw. złamanie awulsyjne).

Jakie są objawy złamania rzepki?

Typowe objawy uszkodzenia rzepki to:
  • ostry ból,
  • zniekształcenie obrysów stawów spowodowanym wysiękiem,
  • tworzy się bolący krwiak
  • występuje obrzęk kończyny
  • kolana z urazem rzepki nie można wyprostować z powodu uszkodzenia aparatu wyprostnego kolana,
  • w przypadku złamania otwartego mamy do czynienia z utratą krwi.
Aby zdiagnozować złamanie rzepki należy wykonać zdjęcie rentgenowskie. Jeśli po jego wykonaniu, nadal nie ma pewności co do urazu (gdyż część osób ma naturalnie podzieloną rzepkę na dwie części połączone chrząstką), można zrobić prześwietlenie kontrolne drugiej nogi,  tomografie komputerową, czy rezonans magnetyczny.

Pierwsza pomoc

Aby pomóc osobie z podejrzeniem złamania rzepki najlepiej wezwać do niej pogotowie ratunkowe. Należy posadzić poszkodowanego w pozycji półsiedzącej i oprzeć jego głowę i ramiona o stabilną powierzchnię. Nie wolno próbować wyprostować uszkodzonej kończyny, co najwyżej podeprzeć i poukładać dookoła koce, czy poduszki w celu zapobiegnięcia zmiany jej pozycji.

Autor:

Sylwia Sabala

Zobacz również opis choroby: Złamanie rzepki

Objawy kontuzji kolana

Najczęstszymi strukturami kolanowymi, przez które dochodzi do urazów, są więzadła oraz chrząstki. Kontuzje kolana dzielimy na lekkie i ciężkie. Lekkie kontuzje można wyleczyć w ciągu kilku dni, z ciężkimi zaś można się borykać nawet miesiącami.... czytaj więcej

Ból kolana

Co może oznaczać ból kolana? Jaka choroba manifestuje się bólem kolana? Jeżeli nie doszło do stłuczenia, uszkodzenia mechanicznego a kolano boli, oznaczać to może kilka chorób. Wszystko zależy od innych towarzyszących objawów. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy