Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy złamania szyjki kości udowej

Złamanie szyjki kości udowej to problem, z którym w większości przypadków zmagają się osoby starsze w okresie zimowym. Wtedy najłatwiej jest o poślizgnięcie się na chodniku, straceniu równowagi w czasie wychodzenia z autobusu lub upadek podczas porządkowania podwórka.

Zobacz również opis choroby: Złamanie szyjki kości udowej

Osoby starsze muszą być świadome zagrożenia i jego konsekwencji, dlatego tak ważna jest ostrożność przy wykonywaniu najdrobniejszych czynności i unikanie niepotrzebnego poruszania się po śliskich powierzchniach.

Jednak gdy już taki upadek mamy za sobą, skąd mamy wiedzieć, że to akurat złamanie szyjki kości udowej? Jak wtedy postępować?

Oto lista najbardziej prawdopodobnych objawów tego złamania:

  • silny ból w okolicy stawu biodrowego,  najczęściej uniemożliwia on chodzenie i ruszanie nogą - zaraz po upadku możemy mieć problem ze wstaniem, będzie towarzyszyć nam silny ból, a noga wymagać będzie unieruchomienia,
  • ból okolicy stawu biodrowego podczas dotyku - silny ból wskazuję na to, że mamy do czynienia ze złamaniem z przemieszczeniem, a ból o umiarkowanym nasileniu może świadczyć o złamaniu bez przemieszczenia, mniej poważnym, łatwiejszym do wyleczenia,
  • zsinienie kończyny - następuje wyraźna zmiana koloru skóry, alarmująca o poważnym schorzeniu,
  • kończyna może wydawać się krótsza niż przed upadkiem,
  • kończyna jest ustawiona w bardzo charakterystyczny sposób dla złamania, jest skręcona na zewnątrz, wygląda nienaturalnie, ustawienie zdrowej nogi w ten sposób jest niemożliwe do wykonania.

Złamanie szyjki kości udowej czasami przybiera formę powolnego procesu, który charakteryzuję się innymi objawami.
Dolegliwości towarzyszą nam w nocy, nasilają się z czasem, stopniowo zaczynają ograniczać funkcjonowanie chorego, mogą prowadzić do utykania, unikania wykonywania ruchu kończyny dolnej do wewnątrz.

Bóle promieniują do pachwiny, kolana i uda, pojawiają się podczas obciążania kończyny, przy dużej częstotliwości ruchowej, a ustępują w czasie odpoczynku, nogi pozostawionej nieruchomo.

Są złamania, które nie stanowią dla pacjenta większego problemu, pozostają bardzo często niezauważone. Są też złamania, które poza uszkodzeniem kości niosą ze sobą też uszkodzenia tkanek miękkich, które te kości otaczają, i to jest powodem obrzęku i bólu. Złamanie szyjki kości udowej w większości przypadków dotyka kobiet i jest schorzeniem bardzo trudnym do całkowitego wyleczenia.

Ważne jest, aby w chwili złamania nogę czym prędzej unieruchomić, nie próbować wstawać i chodzić pomimo narastającego bólu.

Zobacz również opis choroby: Złamanie szyjki kości udowej

Objawy złamania kości udowej

Złamanie kości udowej może dotyczyć górnego odcinka kości udowej, trzonu  i obwodowego końca tej kości. Objawy złamania uzależnione są od miejsca, w którym wystąpiło. Przyczyny schorzenia różnią się w zależności od rodzaju złamania.... czytaj więcej

Objawy złamania kości przedramienia

Kości przedramienia, czyli łokciowa i promieniowa, leżą względem siebie równolegle. W chwili upadku może dojść do niewielkiego uszkodzenia lub też nawet złamania – jednej z nich lub obydwu. Uszkodzenia te mają zawsze te same objawy i bez większych powikłań można je bezproblemowo wyleczyć.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy