Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zapalenia kaletki maziowej

Objawy zapalenia kaletki maziowej nasilają się przy ruchu danego stawu. Chorzy odczuwają ból oraz uczucie tarcia. Brak reakcji na tego typu objawy moga doprowadzic do stadium sztywnienia stawu. Sygbałem alarmowym, mogącym świadczyć o stanie zapalnym, jest problem z rozruszaniem stawu w godzinach porannych po przebudzeniu.

Zobacz również opis choroby: Zapalenie kaletki maziowej

Pierwsze objawy zapalenia kaletki maziowej

Co powinno nas zaniepokoić? Cóż, pierwszym objawem na pewno będzie ból. Uczucie tarcia, bądź dyskomfortu nasilające się przy ruchu danego stawu. Ból ten może pojawić się nagle (w skutek nagłego przeciążenia), lub postępować stopniowo, pogarszając stan ogólny (dzięki sukcesywnym stałym obciążeniom stawu). Już sam ból nie powinien być lekceważony. Zignorowany może przejść do stadium sztywnienia - stadium to jest na tyle poważne, że pełna regeneracja stawu może stać się niemożliwa.

Jakie jeszcze objawy?

Jeśli powyższym symptomom towarzyszy:

  • gorączka lub stan podgorączkowy,
  • uczucie osłabienia,
  • ból lokalizujący się na innych stawach,
  • poranny problem z "rozruszaniem" stawu.

To jasny alarm, który powinien zaprowadzić nas prosto do gabinetu lekarskiego.

Zapalenie kaletki maziowej spowodowane innymi chorobami

Warte uwagi jest to, że występowanie zapalenia kaletek maziowych jest często równoległe do chorób o zupełnie innym charakterze. Statystyki uwzględniają sprzężenie zapalenia stawu z obecnością gruźlicy i kiły. Szczególnie narażone są też osoby które cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, dnę moczanową. Choroby te w swoim przebiegu naruszają podobne struktury tworząc duże prawdopodobieństwo zapalenia kaletki.

Kilka informacji o kaletce maziowej

Kaletka maziowa to mały woreczek oplatający staw. W środku woreczka znajduje się maź, dzięki której tarcie elementów stawu jest ograniczone. Maź zapewnia bezpieczeństwo oraz komfort pracy zespolenia... Kaletka stawowa jest strukturą wytrzymałą, aczkolwiek jej odporność na przeciążenia jest mocno ograniczona.

Najczęściej narażone na zapalenie są stawy łokci, ramion, bioder i kolan. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego z jak silnym naciskiem i jaką częstotliwością używamy tych partii naszego ciała

Kogo najczęściej dotyczy zapalenie i dlaczego?

Zapalenie kaletki maziowej to choroba do której predyspozycje najczęściej stwarzamy sobie sami. W grupie wysokiego ryzyka znajdują się sportowcy, którzy przez ciągłe treningi i przeciążenia ciała nadmiernie eksplorują dane stawy. Zapalenie kaletki maziowej jest też bardzo popularne u osób których zawód często determinuje używanie i przeciążanie pewnych partii szkieletu. Brukarze, ogrodnicy, pracownicy fizyczni, osoby sprzątające... powtarzające się ruchy i przeciążenia to prawdziwe wyzwanie dla waszych kości!

Genetyczne skłonności do chorób stawów

Genetycznie możemy odziedziczyć też pewne skłonności do zaburzeń pracy stawów. Ilość mazi znajdującej się w torebce ma bardzo duże znaczenie. Samo zapalenie jest obrzękiem wywołanym przez nadmierny wysiłek. Schorzenie występuje w wieku między 15, a 50 rokiem życia. Zapalenie kaletki lubi się nawracać, raz naruszona torebka może mieć już stałe skłonności do popadania w stany zapalne.

Leczeniezapalenia kaletki maziowej

Leczenie domowe

Leczenie domowe nie jest złym pomysłem. Istnieje wiele maści łagodzących ból. Ważne jest względne usztywnienie danego stawu, odciążenie go - i wypoczynek. Często ulgę przynoszą kompresy oraz opatrunki. Jednak należy brać pod uwagę, że to może nie wystarczyć!

Wizyta u specjalisty

Wizyta u lekarza rodzinnego oraz przedstawienie mu swoich dolegliwości zaprocentuje fachową radą. Lekarz, dochodząc przyczyny powstawania bólu zaleci nam odpowiednie działanie. Bardzo możliwe, że prosto z gabinetu internisty dostaniemy skierowanie do reumatologa, czy ortopedy.

Ważne jest aby sprawy nie bagatelizować. Delikatny dyskomfort może się przerodzić w prawdziwą męczarnie, a leczenie, z doraźnego odpoczynku w uporczywą rehabilitacje!

Profilaktyka, czyli jak dbac o stawy

Powtarzające się stany zapalne w przyszłości mogą mieć swoje negatywne konsekwencje w postaci zwyrodnień stawów oraz patologii ich mechaniki. W trosce o nasze samopoczucie, profilaktycznie powinniśmy dbać o umiarkowany ruch (przyzwyczaja nasze stawy do obciążeń - nie przeciążając ich), bogatą w minerały i mikroelementy dietę, odpowiednie obuwie.

Podejmując się uprawiania sportu zadbaj o odpowiednią rozgrzewkę, ćwicz bezpiecznie, najlepiej pod kontrolą trenera. Zachowaj szczególną ostrożność! Raz nabyta kontuzja może odnawiać się i stale utrudniać ci życie!

Autor: Małgorzata Kopta

Zobacz również opis choroby: Zapalenie kaletki maziowej

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów kręgów szyjnych

Zwyrodnienie stawów kręgów szyjnych dotyka coraz więcej osób. Na bóle w odcinku szyjny skarżą się bardzo często osoby starsze.  Kręgosłup szyjny jest bardzo ważnym elementem, w którym sprawnie działające stawy zapewniają właściwą ruchomość głowy. Poza tym sprawny kręgosłup szyjny umożliwia właściwe dzianie narządów ta... czytaj więcej

Objawy choroby zwyrodnienia stawów kręgosłupa

Choroba zwyrodnienia stawów kręgosłupa dotyka stawów znajdujących się pomiędzy wyrostkami stawowymi kręgów. Jest ona spowodowana urazami mechanicznymi jaki i zdarzeniami biologicznymi. Choroba ta obejmuje tkanki stawu doprowadzając do zmian komórek macierzystych.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy