Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zespołu bólowego dolnego odcinka kręgosłupa

Inne nazwy objawów choroby: Objawy bólów krzyża;

Dolegliwości związane z bólem krzyża są niestety powszechnie znane, gdyż i jego występowanie okazuje się być bardzo częste. Niestety tego rodzaju doznania znacznie utrudniają człowiekowi życie i normalne funkcjonowanie, wykluczając go z życia towarzyskiego i nie tylko.

Zobacz również opis choroby: Zespół bólowy dolnego odcinka kręgosłupa

Jak objawia się ból krzyża?

Bólem krzyża nazywa się ból dolnego odcinka kręgosłupa, tzw. odcinka lędźwiowo-krzyżowego.

Charakteryzuje się on tym, że u różnych osób może mieć zupełnie inne objawy.

Bardzo często dolegliwość ta pojawia się nagle, ale już czas jej trwania nie jest ściśle określony.

Może towarzyszyć osobie chorej zarówno krótką chwilę, jak i przedłużać się na całe tygodnie a nawet miesiące.

Jeżeli chodzi o lokalizację bólu, może on promieniować a odczuwalny dyskomfort może obejmować pośladki, uda, łydki a nawet stopę człowieka. Najczęściej jest to jednak część odcinka lędźwiowo-krzyżowego, czyli miejsce położone tuż nad pośladkami człowieka.

Ból płynący od kręgosłupa może mieć różne natężenie. Od tępego pobolewania może przybrać formę rwącego bólu, blokującego niemal każdy wykonany przez nas ruch. Odczuwalne dolegliwości mogą wzmagać się i słabnąć w zależności od jego przyczyny i wykonywanych przez człowieka czynności. Niemniej jednak zazwyczaj ból nasila się przy próbach zginania i prostowania pleców czy nawet przy zwykłym kichaniu.

Nie zawsze ból krzyża objawia się jedynie przez odczuwalne dolegliwości bólowe. Towarzyszyć może mu również gorączka, osłabienie, nieuzasadnione chudnięcie, ból wielu stawów, czy choroby współistniejące.

Przyczyny bólu krzyża

Czynniki, które prowadzą do pojawienia się tego utrudniającego życie schorzenia mogą być bardzo różne. Choroba jednak najczęściej pojawia się pomiędzy 30. a 60. rokiem życia i związana jest w dużej mierze ze sposobem życia i wagą człowieka. Niebagatelny wpływ na pojawienie się tego schorzenia, jak również na jego późniejsze nawracanie się ma właśnie otyłość, która w dzisiejszych czasach nie jest rzadkością. Nadmiernie obciążone kości i stawy zwyczajnie nie wytrzymują nałożonego na nie ciężaru.

Charakter wykonywanej pracy osoby chorej również zasługuje na dużą dawkę uwagi. Okazuje się, że osoby prowadzące raczej siedzący tryb życia, czy wręcz przeciwnie uprawiające zawód związany z ciężką pracą fizyczną są podwójnie narażone na pojawienie się choroby.

Niestety według statystyk bólu krzyża doświadcza 80% ludzi a ich ilość ciągle rośnie. Na szczęście jednak dolegliwość ta często ustępuje samoistnie w ciągu kilku dni lub tygodni. Profilaktycznie należy unikać czynności i pozycji nasilających mózg oraz nadmiernej pracy fizycznej.

Autor:
Eliza Jakóbczyk

Zobacz również opis choroby: Zespół bólowy dolnego odcinka kręgosłupa

Objawy bólów krzyża

Dolegliwości związane z bólem krzyża są niestety powszechnie znane, gdyż i jego występowanie okazuje się być bardzo częste. Niestety tego rodzaju doznania znacznie utrudniają człowiekowi życie i normalne funkcjonowanie, wykluczając go z życia towarzyskiego i nie tylko.... czytaj więcej

Objawy bólu kręgosłupa

Co raz więcej Polaków narzeka na bóle w kręgosłupie. Jest to już pewnego rodzaju epidemia. Wystąpienie dyskomfortu w plecach może być wywołane wieloma czynnikami. Objawy mogą być różne i sygnalizować mogą rozmaite dolegliwości. czytaj więcej

Dodaj komentarz

To nie jest artykuł na temat

Za mało informacji na temat a mianowicie objawy!...

11-06-2013 11:46

~niezadowolona

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy