Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zespołu ogona końskiego

Zespół ogona końskiego jest charakterystycznym zespołem objawów neurologicznych. Powstaje na skutek uszkodzenia dolnego odcinka rdzenia kręgowego. Jest to bardzo poważna dolegliwość i w każdej sytuacji konieczna jest natychmiastowa ingerencja lekarza specjalisty.

Zobacz również opis choroby: Zespół ogona końskiego

Zaburzenia w tych rejonach mogą być spowodowane różnymi czynnikami, m.in. centralnym wysunięciem dysku, naroślą na kręgach bądź zwężeniem kanału kręgowego.

Ponadto, innymi przyczynami są wady rozwojowe, urazy (zazwyczaj rany kłute), przewlekłe stany zapalne kręgosłupa, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa oraz inne stany zapalne kości i stawów. 

Czynniki te powodują wiele bolesnych dolegliwości i mogą być przyczyną długofalowych zmian zwyrodnieniowych i nieodwracalnych uszkodzeń neurologicznych.

Charakterystyczne symptomy

Zespół ogona końskiego związany jest z uszkodzeniem korzeni lędźwiowych i krzyżowych. Przede wszystkim, odczuwa się silny ból zlokalizowany w odcinku lędźwiowym. Innymi objawami są znaczne zaburzenia wszystkich rodzajów czucia w okolicy krocza, na pośladkach oraz części grzbietowej uda, a także na powierzchni ud i wewnętrznej części stopy. Kolejnym symptomem jest promieniujący ból właśnie w tych lokalizacjach, nasilony dodatkowo kaszlem czy kichaniem.

Oprócz tego, charakterystyczne są także niedowład stopy, długich prostowników grzbietowych stopy i palców, zginaczy kolana i mięśnia pośladkowego największego. Zauważa się również brak odruchu skokowego przy zachowanym odruchu kolanowym oraz zaniki porażonych mięśni.

Ponadto, przy całkowitym uszkodzeniu ogona końskiego, ważnymi objawami są zaburzenia czynności zwieraczy i impotencji (dysfunkcje seksualne, np. brak wzwodu). Problemem stają się także zaparcia, niemożność oddania moczu bądź odwrotnie – nietrzymanie moczu i stolca.

Bardzo ważna jest odpowiednia diagnoza, dlatego powinno się bezzwłocznie udać do lekarza – zwłaszcza, jeśli zauważa się guzy i zmiany a także nadmierną utratę wagi, które mogą być objawem rozwoju nowotworu. Badanie neurologiczne i rezonans magnetyczny są podstawą diagnozy neurologa lub neurochirurga.

Jak leczyć zespół ogona końskiego?

Sposób leczenia podejmuje się w zależności od przyczyny schorzenia. Najczęściej obejmuje hospitalizację, gdzie stosuje się leczenie operacyjne, które jest wskazane w celu usunięcia nadmiaru krwi, fragmentów kości i innych zmian. Przede wszystkim podejście chirurgiczne odciąża zgniecione nerwy. Alternatywą leczenia jest radioterapia, zwłaszcza jeśli wycięcie guza, który jest złośliwy jest niemożliwe.

Jeżeli zespół ogona końskiego spowodowany był urazem, najczęściej unieruchamia się pacjenta na jakiś czas. Z kolei jeśli choroba ma podłoże zapalne, choremu podaje się leki przeciwzapalne (np. sterydy). W przypadku bakteryjnej infekcji leczenie obejmuje antybiotykoterapię. 

Zobacz również opis choroby: Zespół ogona końskiego

Vancouver: związek między uszkodzeniem rdzenia kręgowego a zaostrzonym ryzykiem choroby serca

Nowe badanie, zrealizowane przez fundację chorób serca, pozwala wyjaśnić, dlaczego ludzie, którzy cierpią z powodu uszkodzenia rdzenia kręgowego, są bardziej zagrożeni pojawieniem się choroby serca. czytaj więcej

Objawy wirusowego zapalenia rogów przednich rdzenia kręgowego

Wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, zwale inaczej chorobą Heinego-Medina, albo Poliomyelitis (Polio), jest to zakaźna, ostra choroba neurologiczna wywołana przez wirusa polio. Zarażenie się wirusem jest możliwe drogą pokarmową i kropelkową. Okres wylęgania się choroby wynosi średnio od tygodnia do trzech tygodn... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy