W większości przypadków pojawia się na skutek urazu mechanicznego, najczęściej podczas uprawiania sportów zespołowych, takich jak siatkówka czy koszykówka, ale także wskutek porażenia i zwiotczenia mięśni oraz stanów zapalnych lub nowotworów.
Zwichnięcia stawów palców ręki to przede wszystkim zwichnięcia w stawach międzypaliczkowych bliższych, które powstają na skutek urazu powodującego przerost stawu. Jeśli dochodzi do uszkodzenia kciuka, najczęściej zwichnięty jest staw śródręczno-paliczkowy.
Do częstych objawów, które towarzyszą urazowi należy również silny obrzęk, wystąpienie krwiaka wokół miejsca zwichnięcia, trudności w poruszaniu palcem, patologiczne zwiększenie zakresu ruchów (palec zgina się w drugą stronę).
Może dojść do dodatkowych powikłań takie, jak uszkodzenie okolicznych nerwów lub naczyń krwionośnych, co powoduje zdrętwienie, bladość, lub oziębienie kończyny – przy pojawieniu się tych czynników należy niezwłocznie udać się do lekarza, komunikując mu wszystkie objawy.
Przy zwichnięciu, lekarz najczęściej zleca, przed nastawieniem palca, wykonanie prześwietlenia rentgenowskiego, aby potwierdzić diagnozę.
Osoby, które już raz miały zwichnięty staw palców ręki (podobnie jak z innymi częściami ciała) są narażone na ponowne urazy tego miejsca. Objawy kliniczne wywołane nawykowym zwichnięciem, poza przymusowym ustawieniem kończyny i znacznym ograniczeniem lub zniesieniem ruchomości, są wielokrotnie mniejsze niż w zwichnięciu urazowym.
Chorzy odczuwają znacznie lżejsze bóle, odczyn stawowy jest niewielki, a po repozycji dolegliwości szybko ustępują. Każde następne zwichnięcie odbywa się łatwiej i sprawia bezpośrednio mniejsze dolegliwości choremu, jednak jest zawsze urazem drażniącym staw i prowadzącym w następstwie do wtórnych zmian zwyrodnieniowo-zniekształcających, wychudzenia mięśni i osłabienia kończyny.
U chorych wyrabia się uczucie niepewności i nieporadności, spowodowanej możliwością wystąpienia zwichnięcia w najbardziej nieoczekiwanych i niepożądanych sytuacjach życiowych
Zobacz również opis choroby: Zwichnięcia stawów palców ręki
Objawy zwichnięcia stawu kolanowego
Zwichnięcia dotyczą zazwyczaj osób czynnie uprawiających sporty, dlatego szczególnie one powinny uważać na wszelkie urazy. Zwichnięcie stawu kolanowego jest wyjątkowo niebezpieczne, a rekonwalescencja, która trwa nawet trzy miesiące może na stałe osłabić sprawność fizyczną sportowca.... czytaj więcej
Objawy zwichnięcia stawu łokciowego
Zwichnięcie stawu łokciowego to uraz, który może być zarówno bezbolesny (zwichnięcie nawracające) lub częściej, przy urazach mechanicznych, powoduje znaczny ból. Jakie inne objawy zwichnięcia stawu łokciowego? czytaj więcej
Brak komentarzy