Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zwichnięcia kostki

Zwichnięcie stawu skokowego, potocznie nazywane zwichnięciem kostki, jest urazem dość niebezpiecznym, dlatego też wymaga jak najszybszej interwencji lekarza. Zwichnięcie polega na przemieszczeniu powierzchni stawowych kości wobec siebie.

Zobacz również opis choroby: Zwichnięcie kostki

Tego typu uraz należy natychmiast usztywnić i udać się do lekarza, w celu nastawienia kontuzjowanej koniczyny.

Zwlekanie z wizytą może prowadzić do powikłań, a w efekcie uniemożliwić nastawienie.

Powody zwichnięcia kostki mogą wydawać się błahe, jak np. niewłaściwe postawienie stopy na nierównej powierzchni.

Jednakże skutki urazu są niezwykle bolesne.

Objawy świeżego zwichnięcia urazowego kostki

Objawy zwichnięcia stawu skokowego mogą przypominać jego skręcenie, lecz są one zdecydowanie dużo silniejsze i bardziej widoczne.

Zwichnięta kostka objawia się zniekształceniem okolicy stawu skokowego. Taki symptom można pomylić ze skręceniem kostki. W rozróżnieniu może być pomocny stopień zniekształcenia stopy: w przypadku zwichnięcia będzie ono zdecydowanie dużo bardziej widoczne.

Innym objawem świadczącym o zwichnięciu jest duża bolesność. Bardzo silny ból pojawia się szczególnie w momencie zwichnięcia. Bolesność pozostaje i znacznie nasila się przy każdej próbie poruszania stopą. Ból jest dużo silniejszy niż w przypadku skręcenia i często uniemożliwia poruszanie kończyną w ogóle.

Wokół zwichniętej kostki pojawi się również obrzęk. Widoczna będzie znaczna opuchlizna, na której może powstać krwiak.

Szczególnie dokuczliwe przy zwichnięciu stawu skokowego będzie zniesienie lub upośledzenie czynności kończyny. Ból i obrzęki w znacznym stopniu ograniczają, bądź całkowicie uniemożliwiają, poruszanie stopą.

Objawy zwichniętego stawu skokowego są bardzo silne. Dodatkowo przy każdej próbie wykonywania ruchów wyczuwa się sprężysty opór podobny do tego, który pojawia się przy złamaniu. Dlatego też zwichnięta kostka wymaga niezwłocznego usztywnienia oraz wizyty u lekarza, który po badaniu rentgenowskim będzie w stanie ostatecznie potwierdzić powstały uraz.

Katarzyna Łukawska

Bibliografia:

  1. Chirurgia dla pielęgniarek, pod red. J. Bogusza, Warszawa 1976.
  2. Od objawu do rozpoznania, pod red. W Hadorna, N. Zollnera, Warszawa 1985.

Zobacz również opis choroby: Zwichnięcie kostki

Objawy zwichnięcia stawu kolanowego

Zwichnięcia dotyczą zazwyczaj osób czynnie uprawiających sporty, dlatego szczególnie one powinny uważać na wszelkie urazy. Zwichnięcie stawu kolanowego jest wyjątkowo niebezpieczne, a rekonwalescencja, która trwa nawet trzy miesiące może na stałe osłabić sprawność fizyczną sportowca.... czytaj więcej

Objawy zwichnięcia stawu biodrowego

Zwichnięcie stawu biodrowego jest poważnym urazem, w którym głowa kości udowej przemieszcza się i traci kontakt z panewką. Czynnik sprawczy, który powoduje zwichnięcie musi być bardzo silny. Często dochodzi też do uszkodzenia okolicznych tkanek i nerwów.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy