Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zwichnięcia nadgarstka

Nadgarstki wciąż narażone są na wszelkiego rodzaju urazy i zwichnięcia. Zwichnięcie nadgarstka może mieć poważne konsekwencje, dlatego warto znać jego objawy, aby móc przeprowadzić szybką interwencję.

Zobacz również opis choroby: Zwichnięcie nadgarstka

Kto jest najbardziej narażony na zwichnięcie?

Podaje się, że to osoby starsze, kobiety w okresie menopauzy i w głównej mierze panie są najbardziej narażone na zwichnięcie nadgarstka, ale tak naprawdę może to spotkać każdego.

Tego typu urazów często nie udaje się uniknąć osobom uprawiającym snowboard, skateboard, jazdę na łyżworolkach i oczywiście miłośnikom jazdy na rowerze.

Typowe objawy zwichnięcia nadgarstka

Przede wszystkim odczuwamy mocny ból, nie możemy ani zgiąć ręki w miejscu urazu, ani skręcić, czasem nawet nie możemy nią ruszyć .

Nasza dłoń szybko robi się spuchnięta ? narasta obrzęk i zmienia kolor ? pojawia się krwiak. Dopiero ortopeda jest w stanie stwierdzić, do jakiego urazu doszło. Tylko zdjęcia rentgenowskie pokazują, w jakim stanie są nasze kości, tym bardziej, że niektóre złamania kości nadgarstka są trudne do rozpoznania i można je zobaczyć tylko na zdjęciach rentgenowskich w konkretnym położeniu ręki.

Taki rodzaj uszkodzenia stawu wiążę się z chwilową, bądź trwałą utratą kontaktu powierzchni stawowych, przemieszczeniem kości w torebce stawowej lub całkowitym wyciągnięciem z niej kości.

Zwichnięciu może towarzyszyć również uszkodzenie struktur wewnątrzstawowych (więzadeł, łąkotek, chrząstki) lub nawet rozerwanie torebki stawowej. Staw jest niestabilny, a na dodatek może dojść do uciskania tętnic lub nerwów.

Co robić?

W takiej sytuacji  również potrzebna jest natychmiastowa pomoc wykwalifikowanego lekarza. Co najważniejsze, w przypadku jakiegokolwiek urazu nadgarstka musimy szybko przyłożyć zimny okład. Jeżeli nasze objawy nie są tak bardzo nasilone, jak te opisane wyżej, wystarczy kwaśna woda lub maści/żele przeciwzapalne dostępne w aptekach.

Leczenie zwichnięcia nadgarstka

Nie tylko poważne złamania i przewlekłe kontuzje mogą przypominać o sobie przez długie lata. Również w przypadku zwichnięcia nadgarstka musimy liczyć się z tym, że  może on stać się przewlekle niestabilny. Pamiętajmy też, jak ważna jest natychmiastowa reakcja i podjęcie leczenia, w innym przypadku może dojść do trwałego upośledzenia ruchów naszej ręki.

Autor: Justyna Biernacka

Zobacz również opis choroby: Zwichnięcie nadgarstka

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to niebezpieczne schorzenie, które nieleczone może przynieść przykre konsekwencje. czytaj więcej

Objawy zwichnięcia kostki

Zwichnięcie stawu skokowego, potocznie nazywane zwichnięciem kostki, jest urazem dość niebezpiecznym, dlatego też wymaga jak najszybszej interwencji lekarza. Zwichnięcie polega na przemieszczeniu powierzchni stawowych kości wobec siebie. czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy