Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zwichnięcia stawu kolanowego

Zwichnięcia dotyczą zazwyczaj osób czynnie uprawiających sporty, dlatego szczególnie one powinny uważać na wszelkie urazy. Zwichnięcie stawu kolanowego jest wyjątkowo niebezpieczne, a rekonwalescencja, która trwa nawet trzy miesiące może na stałe osłabić sprawność fizyczną sportowca.

Zobacz również opis choroby: Zwichnięcie stawu kolanowego

Uraz polega na chwilowej lub trwałej utracie kontaktu powierzchni stawowych. Zachodzi przemieszczenie kości w torebce stawowej lub całkowite wyciągnięcie z niej kości. W przeciwieństwie do skręcenia stawu, zwichnięcie jest dużo poważniejsze i trudniejsze w leczeniu.

Jak rozpoznać zwichniecie stawu kolanowego?

Jeżeli uraz jest spowodowany upadkiem, uprawianiem sportu, czy wypadkiem, np. samochodowym, objawy pojawią się natychmiastowo. Przede wszystkim niemożność ruchu, bądź jego ograniczenie, której towarzyszy silny ból w stawie i obrzęk kolana. Może się też zdarzyć, że opuchnięta będzie większa powierzchnia kończyny.

Tym co rzuca się w oczy już kilka minut po urazie, jest zmiana wyglądu kończyny. Oprócz opuchnięcia, noga może być lekko zdeformowana. Spowodowane jest to przekroczeniem fizjologicznego zakresu ruchu w stawie, gdyż uszkodzeniu ulegają części miękkie, jak torebka stawowa i więzadła. Objawem może być patologiczne zwiększenie zakresu ruchów, jak np. zginanie się stawu w drugą stronę.

Z racji tego, że staw po urazie jest niestabilny, a ponadto zdarza się, że uciska tętnice lub nerwy, osoba która doznała urazu może nie mieć czucia i nie wyczuwać pulsu pod kolanem. Zwichnięcie prawdopodobnie uszkodziło naczynia krwionośne i nerwy, dlatego zwichnięciu może towarzyszyć również krwiak.

Leczenie

Po zaobserwowaniu jakichkolwiek objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza. Oceni on, czy nie doszło do złamania i nastawi staw. Duże stawy jak kolano, nastawia się w znieczuleniu ogólnym, gdyż ból jaki temu towarzyszy jest większy niż przy samym urazie. Po nastawieniu unieruchamia się staw w opatrunku gipsowym. Występują wtedy odpowiednie warunki dla gojenia się uszkodzonej torebki i zapobiega się również wtórnemu zwichnięciu.

Autor:
Paulina Łabędź

Zobacz również opis choroby: Zwichnięcie stawu kolanowego

Objawy zwichnięcia stawu biodrowego

Zwichnięcie stawu biodrowego jest poważnym urazem, w którym głowa kości udowej przemieszcza się i traci kontakt z panewką. Czynnik sprawczy, który powoduje zwichnięcie musi być bardzo silny. Często dochodzi też do uszkodzenia okolicznych tkanek i nerwów.... czytaj więcej

Objawy zwichnięcia stawu łokciowego

Zwichnięcie stawu łokciowego to uraz, który może być zarówno bezbolesny (zwichnięcie nawracające) lub częściej, przy urazach mechanicznych, powoduje znaczny ból. Jakie inne objawy zwichnięcia stawu łokciowego? czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy