Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zwichnięcia stawu barkowo-obojczykowego

Staw barkowo - obojczykowy jest niewielką strukturą usytuowaną na szczycie ramienia. Łączy on łopatkę z obojczykiem. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, jego uszkodzenie może być powodem kłopotliwych dolegliwości.

Zobacz również opis choroby: Zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego

Najczęstszą przyczyną kłopotów związanych ze stawem barkowo – obojczykowym są urazy. Dochodzi do nich w wyniku bezpośredniego działania siły (sporty kontaktowe, upadki).

Czasami tego rodzaju urazy stanowią jedynie epizod, którego konsekwencje mogą odezwać się nawet wiele lat później.

Uraz stawu barkowo – obojczykowego prowadzi do uszkodzenia struktur więzadłowych zabezpieczających stabilność obu elementów kostnych względem siebie.

Konsekwencją staje się nasilony rozwój zmian zwyrodnieniowych oraz znaczne ograniczenie funkcji stawu. W wielu przypadkach uraz prowadzi do powstania stanu zapalnego i bólu.

Jakie są objawy?

Uraz tego stawu powoduje przede wszystkim bardzo dotkliwy, miejscowy ból. Zazwyczaj jest on wyraźnie zlokalizowany w obszarze dalszego końca obojczyka, tak, że pacjent jest w stanie wskazać gdzie go dokładnie boli. Zauważa się również obrzęk w okolicy uszkodzenia oraz ból w trakcie ruchu stawem ramiennym.

Objawem zaburzeń w obrębie tego stawu, oprócz bólu miejscowego, jest również ograniczenie końcowego zakresu unoszenia kończyny. Sytuacja ta staje się przewlekła i rozwija się czasami bezbólowo do stopnia, w którym przypadek będzie wymagał leczenia.

Innym powikłaniem po urazie stawu barkowo – obojczykowego jest jego niestabilność. Dochodzi do niej wówczas, gdy elementy więzadłowe zostają przerwane, co powoduje nieprzyleganie do siebie powierzchni stawowych. Kończyna górna, pociągając obręcz w kierunku dolnym powoduje powstanie tzw. objawu klawisza (V stopień uszkodzenia), kiedy obojczyk wystaje nieco w kierunku górnym. Tego typu stan powoduje silne bóle.

Diagnoza i leczenie

Dokładne badania lekarskie są podstawą oceny stopnia uszkodzenia. Najczęściej wykonuje się badania rentgenowskie lub USG, które pokazują stopień i kierunek przemieszczenia obojczyka oraz uwidaczniają złamania kostne.

W lżejszych przypadkach stosuje się leczenie zachowawcze (okłady z lodu, środki przeciwbólowe, fizjoterapia). W sytuacjach ostrzejszych, gdy upośledzona jest funkcja całej kończyny leczenie wspomaga się farmakoterapią i tzw. ostrzyknięciami do-stawowymi, które minimalizują źródło bólu. W najgorszych przypadkach, wykonuje się zabiegi chirurgiczne. 

Zobacz również opis choroby: Zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego

Objawy zwichnięcia stawu kolanowego

Zwichnięcia dotyczą zazwyczaj osób czynnie uprawiających sporty, dlatego szczególnie one powinny uważać na wszelkie urazy. Zwichnięcie stawu kolanowego jest wyjątkowo niebezpieczne, a rekonwalescencja, która trwa nawet trzy miesiące może na stałe osłabić sprawność fizyczną sportowca.... czytaj więcej

Objawy zwichnięcia stawu biodrowego

Zwichnięcie stawu biodrowego jest poważnym urazem, w którym głowa kości udowej przemieszcza się i traci kontakt z panewką. Czynnik sprawczy, który powoduje zwichnięcie musi być bardzo silny. Często dochodzi też do uszkodzenia okolicznych tkanek i nerwów.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy