Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zwichnięcia stawu biodrowego

Zwichnięcie stawu biodrowego jest poważnym urazem, w którym głowa kości udowej przemieszcza się i traci kontakt z panewką. Czynnik sprawczy, który powoduje zwichnięcie musi być bardzo silny. Często dochodzi też do uszkodzenia okolicznych tkanek i nerwów.

Zobacz również opis choroby: Zwichnięcie stawu biodrowego

Istnieje wiele przyczyn zwichnięcia, w zależności od rodzaju urazu. Zwichnięcia nabyte powodowane są w głównej mierze silnymi upadkami podczas uprawiania sportu, wypadkami przy pracy bądź kolizjami komunikacyjnymi. Natomiast na dysplazję, czyli wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego wpływają czynniki genetyczne oraz ułożenie płodu w trakcie ciąży w pozycji ultrafizjologicznej (nogami do przodu). Istnieją również urazy patologiczne stawu biodrowego, na które wpływają choroby takie jak gruźlica czy kiła.

Objawy zwichnięcia nabytego

Poszkodowanemu często towarzyszy szybko postępujący obrzęk oraz pojawienie się rozległego krwiaka. W takich przypadkach występuje również brak czucia w stopie, co jest spowodowane prawdopodobnym uszkodzeniem nerwów. Podstawowymi objawami są oczywiście m,in. pojawienie się ogromnego, silnego bólu, lekko zgięte kolano oraz niemożność bądź ograniczenie poruszania uszkodzoną nogą. W cięższych przypadkach widoczne jest zniekształcenie stawu, a noga jest skrócona i skręcona do środka.

Objawy zwichnięcia wrodzonego - dysplazji

Jeżeli mamy do czynienia z dysplazją, głównymi symptomami przed rozpoczęciem chodzenia przez dziecko, jest przede wszystkim asymetria bioder, która zauważalna jest w fałdach skóry. Jeżeli nogi dziecka nie rozchylają się w pełni na boki a pierwsze kroki stawia o wiele później, niż powinien można przypuszczać, że cierpi na wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego.

Natomiast po rozpoczęciu chodzenia typowym objawem jest asymetria kończyn i utykanie na nogę. Jeśli zwichnięte są oba stawy biodrowe, kołyszący się chód dziecka może nie wzbudzać podejrzeń. Często w takim przypadku problem nie zostaje wykryty i powoduje dalsze uszkodzenia, dlatego ważne, aby zdiagnozować kłopot we wczesnym etapie.

U dziecka z dysplazją, w celu wyleczenia dolegliwości, stosuje się rożne odmiany szyn. W przypadku braku terapii utykanie u dziecka będzie się utrzymywało, a staw będzie coraz bardziej się deformował i uszkadzał. W konsekwencji może doprowadzić to do poważnego zwyrodnienia i w wieku dorosłym konieczna może się okazać wymiana stawu.

W przypadku nabytego zwichnięcia dokonuje się repozycji głowy kości udowej w panewce. Powrót do zdrowia jest zazwyczaj długotrwały.

Jeśli dojdzie do zwichnięcia zawsze konieczna jest interwencja lekarska. Należy pamiętać, że w przypadku braku leczenia może dojść do trwałego uszkodzenia naczyń krwionośnych oraz martwicy kości udowej. Im szybsza jest pomoc, tym lepiej!


Autor:

Paulina Poznańska

Zobacz również opis choroby: Zwichnięcie stawu biodrowego

Objawy zwichnięcia stawu kolanowego

Zwichnięcia dotyczą zazwyczaj osób czynnie uprawiających sporty, dlatego szczególnie one powinny uważać na wszelkie urazy. Zwichnięcie stawu kolanowego jest wyjątkowo niebezpieczne, a rekonwalescencja, która trwa nawet trzy miesiące może na stałe osłabić sprawność fizyczną sportowca.... czytaj więcej

Objawy zwichnięcia stawu łokciowego

Zwichnięcie stawu łokciowego to uraz, który może być zarówno bezbolesny (zwichnięcie nawracające) lub częściej, przy urazach mechanicznych, powoduje znaczny ból. Jakie inne objawy zwichnięcia stawu łokciowego? czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy