Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zwyrodnienia stawów kręgosłupa

Zwyrodnienie stawów kręgosłupa to uciążliwe schorzenie, które wpływa na jakość naszego życia. Dotyka szczególnie osób starszych, choć i ludzie młodzi mogą cierpieć z jej powodu.

Zobacz również opis choroby: Zwyrodnienie stawów kręgosłupa


Bezbolesne złego początki


W pierwszej fazie występowania choroba nie daje żadnych sygnałów. Mimo to rozwija się i postępuje. Zmiany w stawach są obecne, lecz nie powodują bólu. Ból może pojawić się dopiero po kilku latach.

Pierwszym niepokojącym nas sygnałem są bóle podczas ruchu, które maleją bądź ustępują podczas spoczynku. Ból i uczucie sztywności pojawia się przede wszystkim z samego rana, tuż po obudzeniu. Chory musi się rozruszać, aby normalnie funkcjonować w ciągu całego dnia.

Bóle mogą też ujawniać się przy niektórych ruchach ciała np. skłonach. Mogą występować po wzmożonym wysiłku i pracy. 

Mogą nasilać się także podczas zmian pogodowych. Czasem towarzyszy im wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych.

Pacjenci mogą uskarżać się także na problemy z rwą kulszową oraz promieniowaniem bólu do innych części ciała.

Czas mija, a ból się nasila

W trakcie choroby występują zesztywnienia i coraz silniejszy ból. Czasem możemy słyszeć charakterystyczne trzeszczenia w stawach podczas ruchu. Nasz zakres ruchu zostaje coraz bardziej ograniczony.

Do całkowitego unieruchomienia stawów i utraty zdolności ruchu dochodzi niezwykle rzadko, niemniej jednak czasem występują takie przypadki.

Jak pozbyć się bólu?

Po stwierdzeniu u siebie pierwszych objawów choroby należy udać się do lekarza, który zaleci wykonanie trzech podstawowych badań: zdjęć rentgenowskich, tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego.

Dodatkowo należy wykonać też badanie krwii i moczu.

Choroby nie da się cofnąć. Leczenie w tym przypadku polega na odciążeniu chorego stawu.

Pomocne bywają tutaj wkładki ortopedyczne oraz wszelkie środki farmakologiczne, których celem jest ochrona i regeneracja stawów oraz zmniejszenie bólu.

Chorobowa zwyrodnieniowa stawów jest dość częstą dolegliwością ludzi w starszym wieku. Jej występowanie wiążę się z zużyciem stawów. Warto o nie odpowiednio dbać, aby mogły służyć nam  do późnych lat.
Zobacz również opis choroby: Zwyrodnienie stawów kręgosłupa

Objawy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa należy do przewlekłych chorób zapalnych. Schorzenie najczęściej dotyka mężczyzn. Choroba w pierwszej kolejności atakuje stawy krzyżowo-biodrowe. Schorzenie dotyka głównie kręgosłupa, a w ostateczności prowadzi do znacznego utrudnienia życia i kalectwa. Na wystąpienie c... czytaj więcej

Objawy choroby zwyrodnienia stawów kręgosłupa

Choroba zwyrodnienia stawów kręgosłupa dotyka stawów znajdujących się pomiędzy wyrostkami stawowymi kręgów. Jest ona spowodowana urazami mechanicznymi jaki i zdarzeniami biologicznymi. Choroba ta obejmuje tkanki stawu doprowadzając do zmian komórek macierzystych.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy