Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy zwyrodnienia stawów kręgosłupa

Zwyrodnienie stawów kręgosłupa to uciążliwe schorzenie, które wpływa na jakość naszego życia. Dotyka szczególnie osób starszych, choć i ludzie młodzi mogą cierpieć z jej powodu.

Zobacz również opis choroby: Zwyrodnienie stawów kręgosłupa


Bezbolesne złego początki


W pierwszej fazie występowania choroba nie daje żadnych sygnałów. Mimo to rozwija się i postępuje. Zmiany w stawach są obecne, lecz nie powodują bólu. Ból może pojawić się dopiero po kilku latach.

Pierwszym niepokojącym nas sygnałem są bóle podczas ruchu, które maleją bądź ustępują podczas spoczynku. Ból i uczucie sztywności pojawia się przede wszystkim z samego rana, tuż po obudzeniu. Chory musi się rozruszać, aby normalnie funkcjonować w ciągu całego dnia.

Bóle mogą też ujawniać się przy niektórych ruchach ciała np. skłonach. Mogą występować po wzmożonym wysiłku i pracy. 

Mogą nasilać się także podczas zmian pogodowych. Czasem towarzyszy im wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych.

Pacjenci mogą uskarżać się także na problemy z rwą kulszową oraz promieniowaniem bólu do innych części ciała.

Czas mija, a ból się nasila

W trakcie choroby występują zesztywnienia i coraz silniejszy ból. Czasem możemy słyszeć charakterystyczne trzeszczenia w stawach podczas ruchu. Nasz zakres ruchu zostaje coraz bardziej ograniczony.

Do całkowitego unieruchomienia stawów i utraty zdolności ruchu dochodzi niezwykle rzadko, niemniej jednak czasem występują takie przypadki.

Jak pozbyć się bólu?

Po stwierdzeniu u siebie pierwszych objawów choroby należy udać się do lekarza, który zaleci wykonanie trzech podstawowych badań: zdjęć rentgenowskich, tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego.

Dodatkowo należy wykonać też badanie krwii i moczu.

Choroby nie da się cofnąć. Leczenie w tym przypadku polega na odciążeniu chorego stawu.

Pomocne bywają tutaj wkładki ortopedyczne oraz wszelkie środki farmakologiczne, których celem jest ochrona i regeneracja stawów oraz zmniejszenie bólu.

Chorobowa zwyrodnieniowa stawów jest dość częstą dolegliwością ludzi w starszym wieku. Jej występowanie wiążę się z zużyciem stawów. Warto o nie odpowiednio dbać, aby mogły służyć nam  do późnych lat.
Zobacz również opis choroby: Zwyrodnienie stawów kręgosłupa

Objawy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa należy do przewlekłych chorób zapalnych. Schorzenie najczęściej dotyka mężczyzn. Choroba w pierwszej kolejności atakuje stawy krzyżowo-biodrowe. Schorzenie dotyka głównie kręgosłupa, a w ostateczności prowadzi do znacznego utrudnienia życia i kalectwa. Na wystąpienie c... czytaj więcej

Objawy choroby zwyrodnienia stawów kręgosłupa

Choroba zwyrodnienia stawów kręgosłupa dotyka stawów znajdujących się pomiędzy wyrostkami stawowymi kręgów. Jest ona spowodowana urazami mechanicznymi jaki i zdarzeniami biologicznymi. Choroba ta obejmuje tkanki stawu doprowadzając do zmian komórek macierzystych.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

Brak komentarzy

Gorący temat

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Zaczerwienienie oczu. Zobacz, co może oznaczać

Powodem zaczerwienienia oczu niekoniecznie muszą być choroby oka ... »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności